Založ si blog

Zatiahni na hlbinu a spustite siete na lov!

Peter dostáva od Ježiša príkaz, aby loďku riadil na jazere. Výzva „zatiahni na hlbinu“ patrí práve Petrovi. Mohli by sme povedať, že je to povolenie k rybolovu pre jedného, no v spoločnej misií. Jediná misia a námaha, na ktorej sa musia podieľať všetci spoločne.

Rybolov je symbol našej námahy pre rast Božieho kráľovstva. Sv. Ambróz opisuje duchovný rybolov nasledovne: „Je to kázanie zostavené z predivných slov, šírok rečí a hlbín odpovedí, ktoré chytajú ľudí do svojich sietí; ak niekoho chytia, neusmrtia ho, no zachovajú ho pri živote, tiahnu ho z hlbín tmy k nedosiahnuteľnému svetlu; a z hĺbky privádzajú na povrch toho, ktorý bol ponorený do tých istých vôd.“

Koľkokrát sme už my vrhali siete do vôd zbytočne? – To isté ako my, sa v tomto evanjeliu pýtajú apoštoli. Pre rybárov je neúspešný lov tým najväčším neúspechom. Ak rybár nikdy nechytil rybu, nemôžeme ho nazvať rybárom. Ježišov príkaz, zdanlivo neskúseného a neodborného človeka sa im zdá nezmyselný. Ak ryby nechytili v noci, tak ich teraz už vôbec nechytia. Slnko je už vysoko a práve to, ich rybolov odsudzovalo na neúspech. No napriek tomu, zatiahli na hlbinu a prichádza zaslúžená odmena – plné siete. Petrova poslušnosť a následné ich spoločné úsilie poskytlo dokonalý výsledok.

Spoločenstvo, ktoré mali apoštoli na tomto rybolove, bolo archetypom našich ideálnych medziľudských vzťahov. No veľmi dôležitý je aj náš postoj v tomto spoločenstve. Svätý starec Nyfont raz povedal:

„Dieťa, miesto ani nespasí ani nezahubí človeka, ale spasia a zahubia nás naše skutky. Ten, kto neplní Božie prikázania, nemá osoh ani zo svätého miesta, ani zo svätej hodnosti. Saul žil uprostred kráľovskej rozkoše a bol zatratený; Dávid v tej istej rozkoši, dosiahol veniec slávy. Lót žil medzi hriešnymi Sodomčanmi, no bol spasený; Judáš bol medzi svätými apoštolmi a zvolil si peklo. Koľko služobníkov Cirkvi a milovníkov sa spasilo! Koľko veľmožov a vojakov! Koľko remeselníkov a sedliakov! Buď zbožný a milujúci človeka a budeš spasený.“

Nie som básnik, ani spev mi občas nevychádza

29.06.2019

Nie som básnik, ani spev mi občas nevychádza Ešte stále však žijem Nie som krásny, aj tieň ma obchádza Ale dnes už viem Hlasno kričať i plať i smiať sa zo života Rýmom dávať spev ako viac »

Aká si mi krásna, ako báseň keď sa podarí

24.06.2019

Nepozeraj čo bolo, ži tak aby si bol dnes Esenciu lásky hľadaj, lebo v nej niet stres Naposledy vydýchnuť z lásky pre Teba Anjela mám, čertice mi netreba Hraj sa so mnou, buď pre mňa jediná viac »

Vitajte v krajine, kde dlžníci naďalej zamestnávajú

18.06.2019

Hľadám si zamestnanie na východe Slovenska. Týmto blogom sa chcem obrátiť na Vás a prosiť o Váš názor ako i radu a čo to poskytnúť aj svojím pohľadom, na čo som natrafil a poskytujem reálne viac »

Charlottesville, james alex fields, auto, narážať, vraziť, dav, ľudia, demonštrácia

Do davu ľudí v čínskej dedine narazilo nákladné auto, hlásia desať mŕtvych

22.09.2019 11:57

Všetkých zranených poslali na ošetrenie do najbližších nemocníc.

NR SR / Peter Pellegrini /

Odvolávanie premiéra bolo podľa politologičky viac o pritiahnutí pozornosti médií ku kauzám

22.09.2019 10:56

úlohou opozície v demokratických spoločnostiach je podľa nej nastavovať zrkadlo a na koalíciu dohliadať.

peniaze, eurá

Smršť opatrení sociálneho balíčka, ľuďom zostane viac peňazí

22.09.2019 09:30

Vláde v parlamente prechádzajú zásadné sociálne opatrenia. Deje sa tak napriek tomu, že po odchode niektorých poslancov koalícia stratila väčšinu.

Sri Lanka Church Blasts

Srílanský prezident zriadil novú komisiu, aby vyšetrila veľkonočné útoky

22.09.2019 09:09

Katolícka cirkev na Srí Lanke tvrdí, že doterajší priebeh vyšetrovania je nedostatočný.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 81
Celková čítanosť: 26493x
Priemerná čítanosť článkov: 327x

Autor blogu

Kategórie