Založ si blog

Pomsta

Vianoce sú čas, kedy sa rodina schádza, kedy je potrebné oddychovať, nabrať nové sily, možno že ísť aj po čase do chrámu alebo sa aspoň prežehnať pred večerou. Počas vianočných ako aj veľkonočných sviatkov sa musím priznať, pozerám veľa filmov. Možno preto, že si na ne počas roka nenájdem veľa času. Tento rok ma veľmi vo filmoch oslovovalo jedno, a to pomsta. Zlo, je stále potrestané a rozprávka či film končí slovami, žili šťastne kým nepomreli.

Koniec každého príbehu je rozdelenie odmeny a trestu. Akú odmenu či aký trest si zaslúžim ja? Skôr ako si na to odpoviem ja ako aj ty, drahý čitateľ denníka, skúsme si pozrieť justičné omyly za posledných 3 000 rokov.

Troy Davis

Slnečný augustový deň v roku 1989 obrátil Troyovi Davisovi život hore nohami. Po incidente na parkovisku Burger Kingu, do ktorého sa spolu s kamarátmi zaplietol bol zastrelený policajt Mark MacPhail. Ten v onom čase pracoval ak strážnik na mieste činu, kde sa odohrala šarvátka medzi bezdomovcom a Troyom Davisom, Darrellom Collinsom a Reddom Colesom. Pri výkone svojej práce bol postrelený do hrudníka a tváre. Bol na mieste mŕtvy. Na druhý deň Coles vypovedal, že jeho priateľ Davis strieľal. Polícia sa tak rozhodla okamžite konať a Davisa zatkli. Pred súdom vypovedalo niekoľko svedkov, ktorí prisahali, že práve Davis mlátil bezdomovca a strieľal na strážnika. Coles bol jedným z kľúčových svedkov, ktorého výpoveď zaistila v roku 1991 Davisovi najkrutejší rozsudok – trest smrti. Paradoxné je na prípade to, že práve Coles vlastnil zbraň, ktorou bol policajt zastrelený, no tvrdil, že mu ju vzali. Davis od začiatku tvrdil, že je nevinný, no ani po niekoľkých súdnych rozhodnutiach a odvolaniach, kedy na povrch vyplávali informácie, že svedkovia boli políciou tlačení k výpovediam, ktoré uviedli pred súdom, rozhodnutie zmenené nebolo. Do prípadu sa zapojilo petíciou milióny ľudí, celebrít, i medzinárodných organizácií. Po troch zmenách termínu bol nakoniec Davis 21. septembra 2011 popravený, napriek absencii usvedčujúcich dôkazov.

Johny Frank Garrett

Násilník, či obeť? Niekedy nie je jednoduché rozoznať pozíciu, v akej sa človek v rámci vyšetrovania nachádza. Johnny Frank Garrett však bol nevinný. Tento fakt mu už ale život nevráti. 31. októbra v roku 1981 bol obvinený zo znásilnenia a vraždy 76-ročnej dôchodkyne Tadea Benzovej. V tom čase 17-ročný mladík tvrdil, že je nevinný. Na základe odborného psychologického vyšetrenia lekárka objavila u obvineného schizofréniu. Polícia tvrdila, že sa chlapec k činu priznal, no neexistovala nahrávka ani žiaden dôkaz o tomto tvrdení. Šikovne využitá diagnóza zahrala v tomto prípade vyšetrovateľom do noty a mladý chlapec bol odsúdený na trest smrti. Žiadosť o vykonanie DNA testov zúfalej matky odsúdeného vyhovená nebola. 11. februára 1992 bol Garrett popravený. 12 rokov po tom sa pri vyšetrovaní iného prípadu zistilo, že Leoncio Perez Rueda, obvinený zo znásilnenia a vraždy Narnie Brysonovej, bol skutočným vinníkom aj v prípade Benzovej. Rovnaký postup, rovnaké stopy, a rovnaké DNA.

Timothy Evans

Ďalším mužom, ktorý doplatil na slepú spravodlivosť (alebo skôr vyššie záujmy) bol Timothy Evans. V novembri 1949 bol obvinený z brutálnej vraždy svojej manželky a dcéry. Usvedčilo ho najmä svedectvo suseda, Johna Christieho, ktorý pred súdom vypovedal o častých hádkach manželov a o nie práve idylických vzťahoch v rodine. V jeho neprospech svedčil aj fakt, že počas vyšetrovania niekoľko krát zmenil svoju výpoveď. Neskôr sa ukázalo, že príčinou bola policajná šikana, ktorá bola súčasťou vyšetrovania od začiatku. Po 3-dňovom súdnom pojednávaní bol Evans odsúdený na smrť. O 3 roky neskôr sa zistilo že sused Christie bol sériovým vrahom, medzi ktorého obete patrili aj obe dámy Evansové. Polícia sa nespravodlivo odsúdenému (mŕtvemu) Evansovi verejne ospravedlnila.

Derek Bentley

19-ročný Bentley dopadol v rámci vyšetrovania vraždy policajta horšie, ako jeho 16-ročný kamarát, Christopher Craig, ktorý skutočne strieľal. Kuriózny prípad sa odohral v roku 1952, kedy sa dvaja mladíci dostali do potytčky s policajtmi. Jeden z nich zadržal Bentleyho a druhý mladšieho Craiga, ktorý však na neho vytiahol zbraň. Počas procesu boli však z vraždy obvinení obaja chlapci, napriek evidentným dôkazom, že Bentley strieľať nemohol. Craig bol však mladistvý a súdili ho podľa toho. Dostal 10 rokov odňatia slobody a jeho nevinný kamoš, 19-ročný Craig trest smrti obesením. Napriek žiadostiam a odvolávaniu sa na Bentleyho psychickú labilitu, chlapec bol v roku 1953 popravený. Aj on mal dostať oficiálne ospravedlnenie, no Keďže v čase, kedy ho uznali už nikto z jeho príbuzných nežil, ospravedlnenie prijal Craig.

 

To sú v skratke justičné omyly, ktoré som našiel na internete. Do akých postáv sa v tomto svete hrniem ja? Pozrime sa na najnovšie filmové postavy, ktorých úlohou je hlavne pomsta.

Kat (Punisher)

https://www.youtube.com/watch?v=G59cD1NSbS8

Frank Castle už od začiatku vybočoval z radu ako odlišný typ superhrdinu. Nemá nijaké nadprirodzené vlastnosti. Jeho majstrovstvo – umenie boja muža proti mužovi, ovládanie zbraní, bojová stratégia – bolo prísne ohraničené rámcom ľudských možností. Bol z mäsa a krvi, takisto ako čitatelia, ktorí hltali jeho príbehy. Získal si takú popularitu, že sa čoskoro objavil vo svojom vlastnom komiksovom seriáli a okolo roku 1990 vychádzali jeho nové príbehy až trikrát do mesiaca. V statných rokoch sa sága o tomto hrdinovi dočkala svojho vzkriesenia v podobe nových sérií z pera scenáristu Gartha Ennisa a ilustrátora Steva Dillona, medzi ktoré patrí aj rad Welcome Back Frank. V roku 2000 sa Punisher vrátil do pozície jedného z najpredávanejších komiksov nakladateľstva Marvel, ktorým je podnes.

Deadpool

https://www.youtube.com/watch?v=ONHBaC-pfsk

Predtým, ako sa stal Deadpoolom, bol Wade Wilson (Ryan Reynolds) členom špeciálnych jednotiek. Keď mu lekári diagnostikovali pokročilé štádium rakoviny, podrobil sa experimentálnej liečbe v rámci programu Weapon X, známeho a populárneho predovšetkým medzi x-menovskými mutantmi. Vďaka tomu sa Wade zbavil rakoviny a nielenže prežil, ale ako bonus získal schopnosť rýchleho samouzdravovania. Oproti Wolverinovi, ktorý po podobnej liečbe zostal celkom sexy – z tohoto pokusu vyšiel trvale znetvorený. Vypadá podľa vlastných slov ako „avokádo, ktoré malo sex so starším avokádom“. Aj preto bez väčšieho odporu prijal „okostýmované“ alter ego s názvom Deadpool.

Ghost Rider

https://www.youtube.com/watch?v=5vJm0YyHRiw

Ghost Rider je fiktívna postava zo sveta komiksov z dielne Marvel Comics. Je to druhá postava tohto sveta, ktorá používa meno Ghost Rider, tou prvou je westernový hrdina neskôr známy ako Phantom Rider. Ďalšou postavou s týmto menom bol Daniel Ketch, druhý nadprirodzený Ghost Rider. Johny Blaze bol stvárnený Nicolasom Cageom vo filme z roku 2007 Ghost Rider.

 

Hlavná postava pomstiteľa: Ty

Justičný omyl sa stal aj pred viac ako 2 000 rokmi, kde ľud odsúdil nevinného. Hovoríš si, že Ty by si sa inak zachoval, ale myslíš si to naozaj? Už dávno som počul výrok, „z najväčšej lások sú často najväčší nepriatelia.“ Priznávam sa, aj keď som častokrát ľuďom dôveroval a ukázal im všetko zo svojho života a potom prišlo sklamanie, aj vo mne sa ozýval duch pomsty, ako sa dá voči nemu bojovať? Všetko chce čas a duchovný boj. Irónia, ktorú som častokrát rozosieval vôkol seba bola môj obranný val voči sklamaniu. Pomstiť sa na život a na smrť? To by som nikdy nedokázal, pred pomstou druhému ak už cítim, že ju neviem ovládať radšej utekám a bojujem sám so sebou. Ostávať na miestach, kde nás to burcuje sa odplatiť nie je dobré.

Mnohí nám ublížili a budú ubližovať, no pomsta ešte nikdy nikoho neurobila šťastným večne. Ťažšie je vždy odpustiť ale ten krok je na tebe, tak ako krok pomsty, ktorý je ľahší.

Pamätáte si tie scény z filmov, kedy sa na pomstu išlo pozerať a bralo sa to ako kultúrna udalosť? Či už pri upaľovaní, vešaní alebo novodobo aj pri elektrickom kresle. Vidíš niekde pomstu? Prečo ju podporuješ? Prečo sa nevieš jej postaviť? Uznávam, ty aj ja sme slabosi a nedokážeme sa často postaviť svetu, aj keď by sme mohli povedať, že vieme pravdu. Tento svet nám ponúka hrdinov, ktorých úlohou je pomsta. Nebuď jedným z nich a svoju silu buduj na obrane, svoju silu buduj na osobnom vzťahu. Dejiny si pamätajú len víťazov, aj ty si budeš pamätať toto víťazstvo nad sebou samým.

Akú odmenu či aký trest si zaslúžim ja? Nech si spravil čokoľvek, nech ti akokoľvek ublížili, nemusí to znamenať prehru, ale boj. V tomto boji ťa praví priatelia neopustia a práve cez toto, sa staneš silnejším a ty budeš písať dejiny tých, ktorí zvíťazili v najťažšom boji – nad sebou samým a svojimi myšlienkami.

 

Zdroje informácií:

https://magazin.centrum.sk/spektrum/4-najstrasnejsie-justicne-omyly/770947.html

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351497x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu