Pri oprave, rekonštrukcii alebo inom zásahu na hrobovom mieste, ktoré je zadelené ako kultúrna pamiatka je dôležité upozorniť nájomcov, takýchto hrobových miest, že pre tento účel je potrebné dodržať jednotlivé kroky, vďaka ktorým sa uchová história mesta a pozostalým zabezpečí dôstojné miesto posledného odpočinku ich blízkych.
Pri oprave hrobového miesta musíte dodržať tri kroky
Prvým krokom je spísanie žiadosti o povolenie na úpravu hrobového miesta, ktorú je potrebné osobne alebo poštou doručiť na Krajský pamiatkový úrad Prešov – Pracovisko Poprad, ktoré sa nachádza ma Sobotskom námestí 16 v Poprade – Spišskej Sobote. Aktuálne túto agendu zastrešuje vedúca oddelenia Ing. arch. Iveta Bujnová. „Na základe žiadosti potom pamiatkový úrad, kontaktuje žiadateľa – nájomcu hrobového miesta s povolením a s príslušnými podmienkami, za akých sa hrobové miesto, môže opraviť. Krajský pamiatkový úrad určuje veci ako farbu aká bude použitá na múre a dekoráciách, či aká bude krytina,“ povedala Soňa Brijová z Pohrebných a cintorínskych služieb mesta Kežmarok – Pieta. Následne sa posudzuje zachovanie oplotenia, zachovanie pôvodných náhrobných kameňov a ostatné.
Po pamiatkovom úrade, prichádza na rad mestský úrad. „Po obdržaní povolenia od krajského pamiatkového úradu, nájomca kontaktujte Odbor výstavby Mestského úradu Kežmarok a ohlási začiatok rekonštrukcie,“ dopĺňa Brijová.
Posledný krok je potom už len zaplatenie poplatku vo výške 15 eur pre vstup na pohrebisko na správe cintorínov na Ulici Jakuba Kraya 20 v Kežmarku. Ak by sme to chceli zhrnúť, tak pred začiatkom rekonštrukcie musíte navštíviť alebo kontaktovať tri inštitúcie: Krajský pamiatkový úrad Prešov, Mestský úrad Kežmarok a Pohrebné a cintorínske služby mesta Kežmarok – Pieta.
Rady nad zlato pred tým ako začnete vybavovať
Všeobecne je dôležité upozorniť a dochádza tu k viacerým nedorozumeniam, že úpravy a náklady s tým spojené, si hradí nájomca sám. Všetko je uvedené v zmluve o hrobovom mieste v piatom článku, s označením Povinnosti prenajímateľa a nájomcu. „Chceli by sme upozorniť nájomcov hrobových miest, aby pri už samotnom plánovaní začatia realizácií zmien, úprav alebo rekonštrukcií, kontaktovali správu cintorínov Pohrebné a cintorínske služby Mesta Kežmarok. Pre vstupy pre kamenárske, čistiace práce – firmami, je potrebné mať uhradený poplatok a samotné povolenie vstupu na pohrebisko. Povolenie sa vydáva iba nájomcovi a iba nájomca môže požiadať o tieto práce,“ povedala veci z praxe Brijová.
Pri zistení, že nájomcom nie je už žijúca osoba je potrebné si najprv hrobové miesto zmluvne vysporiadať a až tak následne začať s prácami. V rámci Starého historického cintorína sa evidujú žiadosti o pridelenie hrobového miesta, ktoré sú riešené pravidelne. „Ak sa donesie k nám do kancelárie žiadosť, snažíme sa so správcom cintorína ju obratom riešiť. Prideľujú sa opustené hrobové miesta, ktoré už nemajú nájomcu alebo sú odstúpené,“ zakončila Soňa Brijová.
Text a foto: Ondrej Miškovič
Celá debata | RSS tejto debaty