Dobrovoľní hasiči v Kežmarku: Srdce a odvaha v službe komunite  

Dobrovoľní hasiči v Kežmarku: Srdce a odvaha v službe komunite

 

Dobrovoľní hasiči v Kežmarku majú dôležitú úlohu pri ochrane života, majetku a prírody už celé desaťročia. Svojím nasadením pomáhajú nielen pri požiaroch, ale aj pri povodniach, nehodách a krízových situáciách. Ich práca je postavená na obetavosti, tímovom duchu a silnom zmysle pre pomoc komunite. O histórii hasičstva ale aj aktuálnom stave v Požiarnej zbrojnici dobrovoľných hasičov sa dočítate v článku.

 

Požiar v minulosti zasiahol poddaných i richtára

V roku 2025 uplynie 95 rokov od založenia Okresnej hasičskej jednoty v Kežmarku. Do tej doby mesto postihli niekoľkokrát požiare, pri ktorých si ľudia uvedomili, že oheň vie byť dobrým sluhom, no zlým pánom. Prvý historicky známy veľký požiar v roku 1404 zničil takmer celé mesto. Kráľ po tomto požiare odpustil mestu daň na 12 rokov. Prvá kežmarská radnica, ktorá stála ešte na Starom trhu čiastočne vyhorela po nájazde husitov v roku 1433. Tento požiar sa stal prelomovým, nakoľko vznikla potreba nového námestia a v 16. storočí už stála radnica na mieste, ktoré je nám známe už dnes. V roku 1779 radnica však vyhorela a prestavali ju do klasicistického štýlu. Terajší výzor nadobudla nadstavbou druhého poschodia po poslednom veľkom požiari v roku 1922.

Trestom za podpaľačstvo v meste bolo v minulosti upálenie zaživa. V roku 1486 sa zistilo, že prívrženec hradného pána sa povadil s kežmarským kastelánom a mučením donútil Ľubičana Bezetzného aby Kežmarok podpálil za dve zlatky. Podľa Spišského zákonníka ho mali vtedy upáliť, ale či sa tak stalo, už nevieme. Také šťastie uniknúť trestu však už nemal Franciscus Rauser, ktorý 28. októbra 1521 založil požiar, podľa jeho tvrdení, na pokyn manželky.  Prichytený pri čine, poviazaný reťazou o stĺp a nakoniec upálený skončil Janusz Wangrotzky po tom, čo podpálil Košice, mestá v Liptovskej župe, no v Kežmarku ho našťastie vtedy chytili.

Ohňu čelil aj kežmarský hrad. Medzi najväčšie požiare novodobých dejín zaradzujeme ten z roku 1901, kedy zhoreli všetky veže a strecha kaplnky. Voda bola čerpaná ručnou striekačkou, pri ktorej pomáhal aj Otto Brucker, riaditeľ meštianskej školy a osobnosť nášho mesta.

 

Zemetrasenia, suchá, hladomory a tisícročné vody

Mesto sa nevyhlo zemetraseniam 12. a 13. júna 1724. Sucho ho postihlo v roku 1947, kedy nepršalo až štyri aj pol mesiaca či povodniam, ktoré poznáme aj zo súčasnej histórie. Najväčšia povodeň, známa ako tisícročná voda zo 4. júna 2010 poznačila naše mesto a pomocnú ruku vtedy podali dobrovoľní hasiči od prvého vyliatia rieky až po práce s čerpaním vody z pivníc. Zaujímavou kalamitou z histórie je kalamita chrústov z 50. rokov 20. storočia, keď žiaci zo škôl chodili triasť stromami a šliapať spadnuté chrústy.

 

Budova zbrojnice potrebuje rekonštrukciu

Budova požiarnej zbrojnice sa nachádza priamo v mestskej pamiatkovej rezervácii. V súčasnosti je na budove Požiarnej zbrojnice dobrovoľných hasičov narušená omietka a obvodové steny. „Dobrovoľní hasiči sa podľa platnej legislatívy na Slovensku delia do piatich kategórií. Kežmarský zbor je zatriedený do B kategórie, čo znamená, že spĺňa potrebné ukazovatele od počtu členov po dobu výjazdu a materiálno-technického zabezpečenia,“ povedal Ladislav Melikant, referent civilnej ochrany, krízového riadenia, PO a BOZP Mestského úradu v Kežmarku.

 

Kežmarskí dobrovoľní hasiči hľadajú posily

V súčasnosti má Dobrovoľný hasičský Kežmarok zbor 10 aktívnych členov, ktorým velí Boris Brčiak. Napriek snahe prilákať mladých do radov dobrovoľných hasičov sa im nedarí. „Otvorili sme krúžok, na ktorý sa prihlásilo deväť detí, ktoré neskôr prešli na iné krúžky, nakoľko šlo o talentované deti, ktoré mali mnoho ďalších záujmov. Mohli by sme povedať, že práca hasiča či už dobrovoľného alebo profesionálneho je poslaním, ktoré si vyžaduje obetu a nadšenie,“ hovorí Boris Brčiak. Ak sa chcete stať dobrovoľným hasičom, tak je potrebné spĺňať fyzické a teoretické schopnosti pre prácu v zbore. Všetky potrebné informácie sa dozviete od veliteľa dobrovoľných hasičov Borisa Brčiaka na telefónnom čísle 0948 102 706.

Podpaľačom, prírodným katastrofám či dopravným nehodám sa nevieme vyhnúť v žiadnej dobe, preto je práca aj dobrovoľných hasičov pre naše mesto potrebná a ich srdce a odvaha v službe komunite výzvou.

 

Text a foto: Ondrej Miškovič, Zdroje informácií: Nora Baráthová, Peter Duda

Život za objektívom: Príbeh fotografky, ktorá zachytila ​​dušu našich najkrajších momentov

02.04.2025

Helena Lýdia Matiová sa narodila 22. decembra 1951 v Kežmarku a zomrela 28. novembra 2024, tiež v Kežmarku. Do povedomia Kežmarčanov sa zapísala ako fotografka, používajúca jednu z najstarších fotografických techník čiernobielej fotografie. Láske sa učila od rodiny Helena sa narodila do rodiny Alžbety a Františka Valenčíka, ako desiate dieťa. Od detstva ju [...]

Michal Fric sa v apríli vo výstavnej sieni predstaví na výstave Z absolútneho dňa

01.04.2025

Od 23. marca do 30. apríla môžeme vo Výstavnej sieni mesta Kežmarok obdivovať diela Michala Frica, ktorý pochádza z Popradu. Návštevníci výstavy majú jedinečnú možnosť v jeho dielach dešifrovať skryté odkazy. Umelec, ktorý vystavoval za hranicami Slovenska teraz predstaví svoje diela v Kežmarku Michal Fric sa narodil 7. apríla 1981 v Poprade, kde doteraz aj [...]

Škola umeleckého priemyslu dostala od mesta do prenájmu priestor na vlastnú galériu

05.03.2025

Priestory pod Mestskou políciou Kežmarok, v ktorých prebiehala počas minuloročného festivalu EĽRO výstava Kežmarských sedmových kariet rozhodnutím Mestského zastupiteľstva v Kežmarku dostáva do prenájmu Škola umeleckého priemyslu Kežmarok. Viac o zámere čo s týmto priestorom nám už prezradil súčasný riaditeľ Jaroslav Sarna. Škola umeleckého priemyslu [...]

býk

Slovensko má ďalšie ohnisko slintačky a krívačky. Slovensko uzavrie niektoré hraničné priechody

04.04.2025 17:11, aktualizované: 20:26

Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Robert Fico vypustil na Slavíne holubice mieru.

Smer si na Slavíne pripomenul 80. výročie oslobodenia Bratislavy. Fico: Je potrebné povedať jasné nie vojne

04.04.2025 16:40, aktualizované: 18:22

80. výročie oslobodenia Bratislavy si na Slavíne pripomína Smer na čele s predsedom a premiérom Robertom Ficom.

Huliak, Tabaková

VIDEO: Brala 40 eur na hodinu za „trápne statusíky". Minister Huliak zrušil spoluprácu s Romanou Tabakovou

04.04.2025 16:37

Bývalá tenistka mala úväzok aj v Národnom športovom centre, ministrovi bolo naznačené „že tam nerobí vôbec nič".

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 288
Celková čítanosť: 415251x
Priemerná čítanosť článkov: 1442x

Autor blogu