Nemocnica Dr. Alexandra v Kežmarku svojim pacientom na Oddelení dlhodobo chorých dáva možnosť prijímať terapiu prostredníctvom psov a skúseného terapeuta v tejto oblasti.
Keď zviera pomáha
Canisterapia je forma terapeutického pôsobenia, kde pes ako spoluterapeut pomáha zlepšiť psychickú i fyzickú pohodu klienta. Znižuje stres, úzkosť, podporuje sociálnu interakciu a vytvára atmosféru dôvery. Pri domácom prostredí môže zviera chorého motivovať k pohybu, rozptýliť ho alebo podporiť jeho emocionálnu stabilitu.
V kežmarskej nemocnici sa tomuto liečebnému postupu venuje Ivona Stolarčíková. “Canisterapii sa prakticky venujem pol roka, teoretickú prípravu a štúdium som absolvovala počas posledných dvoch rokov,“ začína rozhovor Stolarčíková. „V Kežmarku vykonávam canisterapiu na oddelení dlhodobo chorých. Terapie zahŕňajú postupné zoznamovanie sa so psom, priame dotykové aktivity, ako polohovanie dolných končatín na psa, ktoré pacientom prinášajú fyzickú úľavu aj emocionálne rozptýlenie,“ hovorí Ivona Stolarčíková.
Cez zviera k vnútornému pokoju
Ohlasy pacientov sú na túto terapiu veľmi pozitívne. Pri skupinových terapiách klienti oceňujú možnosť odreagovať sa a pri individuálnych stretnutiach sú viditeľné zlepšenia v oblasti komunikácie, sociálnych zručností i emocionálnej pohody. „Rozširovanie služieb momentálne neplánujem, keďže je to psychicky a fyzicky náročné pre psa. Ďalšieho psíka v najbližšej dobe neplánujem. Záujemcovia ma však môžu kontaktovať cez sociálne siete alebo e-mail, kde sa vieme dohodnúť na spolupráci,“ dodáva Stolarčíková, ktorá spoločne so svojím štvornohým pomáha tým, ktorí to potrebujú.
Ondrej Miškovič, foto: archív Ivony Stolarčíkovej
Celá debata | RSS tejto debaty