Nápad, ktorý si hneď získal srdcia Tatrancov v podobe Tatranských sedmových kariet a neskôr aj pre naše mesto vzácnych Kežmarských sedmových kariet teraz dostáva novú podobu. Katarína Cermanová prichádza s Tatranskými žolíkovými kartami.
Miesto kráľov na koňoch si zahrajte partičku so skutočnými osobnosťami Vysokých Tatier. Na týchto plne ilustrovaných kartách nájdete známe aj neznáme tatranské miesta a ich súčasné aj historické osobnosti so svojimi inšpiratívnymi príbehmi. Doplňte si vedomosti a spoznajte históriu miesta, ktoré je nám také srdcu blízke. „Viete, že jedným z predchodcov skialpinistov bol vážený lekár Szontagh? Svojim pacientom ordinoval zimné vychádzky na lyžiach a na vlastnoručne vyrobených kúskoch zišiel aj Slavkovský štít. Viete, kto preistil veľkú časť tatranských lezeckých ciest, aby už nemusel vídať zbytočné nehody? Ktorá dáma za sebou zanechala 30000 negatívov vzácnych fotiek tatranskej prírody? Alebo prečo túra na vrchol štítu niekedy trvala aj 3 dni?,“ opisuje otázky, na ktoré hráči Tatranských žolíkových kariet nájdu odpovede počas hry, Katarína Cermanová.
16 príbehov osobností z histórie Tatier
Kartičky sú plne ilustrované. Na spodných číslach nájdete tatranské miesta, ktoré postupne stúpajú s nadmorskou výškou. Začíname odspodu Kalatówkami, čo je nádherná horská poľana neďaleko Zakopaného, povestná svojimi šafranovými poliami. Odtiaľ sa dvíhame cez chaty, vodopády, sedlá, až po najvyššie štíty. Keď sa budete vykladať a na ruke budete mať napríklad desiatky, bude to krásna kolekcia najvyšších tatranských štítov.
„V balíčku nájdete aj obsiahlu brožúrku s príbehmi. Sú to príbehy Tatrancov historických aj súčasných, o ktorých mi pomohli napísať ďalšie tatranské osobnosti: rozhľadená historička Ivka Bohušová, výborná sprievodkyňa Ivka Figová a náčelník dobrovoľnej horskej služby Fero Mrázik ml.,“ opisuje Katarína Cermanová.
Najstaršiu históriu opíšu nižníci
Na príbehoch nižníkov by autorka chcela vyrozprávať napríklad okolnosti prvej zaznamenanej túry do Snežných hôr, keď sa Tatry ešte hemžili hľadačmi pokladov a zlatokopmi. Vedeli ste, že kúsok pod vrcholom Kriváňa bola banícka štôlňa? Alebo kto postavil väčšinu tých krásnych hrazdených budov, ktoré doteraz obdivujeme ako tatranský štýl?
Tatranské kráľovné
Q-čka patria tatranským kráľovnám. Ženám, ktoré v Tatrách žili, pracovali, tvorili alebo do nich utekali. „Napríklad sa dozviete o pani Maši Haľamovej, ktorá nebola len krehkou poetkou, ale aj najmladšou porotkyňou lyžiarskych majstrovstiev a oddanou asistentkou svojho manžela lekára Pullmana. Alebo o pani Englishovej, ktorá zbožňovala zdolávať hory ešte v čase, kedy bolo neslýchané, aby si žena obliekla nohavice. Preto si na túry musela baliť aspoň dve sady oblečenia aj s klobúkom a prezliecť sa za prvou kosodrevinou. To musela zopakovať ešte na štíte, kvôli vrcholovej fotografii,“ rozpráva ideu autorka kariet Katarína Cermanová.
Tatranskí králi
Kráľmi kariet sú niektorí z významných a inšpatívnych mužov Tatier. „Vlado Tatarka sa poctivo venoval preisťovaniu ciest, aby už nebol svedkom toľkých zbytočných nehôd. Parťáci na lane Arno Puškáš a Ďuso Andráši nechali za sebou množstvo horských sprievodcov, z ktorých dodnes čerpajú generácie tatranských lezcov. Na kráľovskú kartu prijal pozvanie aj pán Barabáš – nadšený hráč žolíka,“ hovorí Katarína o známom filmárovi, ktorý svojimi filmami o Tatrách pravidelne hladí našu polodivokú dušu a pripomína nám, aký poklad máme pod nosom.
Tatranskí žolíci
Niekto by v žolíkovi čakal typického šaša, ale v tatranskej edícii autorka stavila na jeho inú výnimočnosť. Na to, že nás vždy vytiahne zo zdanlivo zúfalej situácie. „Bol to vlastne nápad môjho staršieho brata, on sám je lezcom a rozprával mi, ako by si prial mať svojho žolíka záchrany, ktorého by si mohol v horách vytiahnuť v ťažkej situácii. Nájdete tu teda vážených pánov horskej záchrany,“ hovorí Cermanová.
Tatranské sedmové karty
Žolíky sú už druhé kartičky s tatranskou tematikou z dielne Kataríny Cermanovej. „Žolíkové karty sú oveľa väčšie sústo ako tie sedmové a budem potrebovať vašu pomoc. Využite predpredaj cez Donio a podporte tento projekt kúpou kariet pre seba alebo svojich turistických priateľov!,“ hovorí o výzve Katarína Cermanová. V Tatrách a na Slovensku si tak bude možnosť kúpiť si autentický suvenír, ktorý prezentuje krásu Tatier a ich históriu dôstojným a pútavým spôsobom a pochádza z pera našej Kežmarčanky.
Ondrej Miškovič, zdroj: Katarína Cermanová a Donio, Foto: Katarína Cermanová
Celá debata | RSS tejto debaty