Škola umeleckého priemyslu Kežmarok a Súkromná spojená škola Biela voda v apríli otvorili svoje galérie na Hlavnom námestí. Otvoreniu predchádzalo schválenie mestským zastupiteľstvom.
Sen dvoch škôl v Kežmarku sa stal skutočnosťou. V galériách v priestoroch bývalého Europaparku a hudobnín budú výstavy prebiehať nezávisle od seba, ako aj samotné prevádzkovanie galérií už je na stredných školách, ktoré ich budú spravovať. Umenie a remeslo sa tak spojilo do jedného priestoru. Návštevník na malom priestore dokáže vidieť toho veľa. „Keď sa otvárajú takéto galérie, nie je krajšej veci. Máme veľa šikovných mladých ľudí a je potrebné ich podporiť a podchytiť, trh potrebuje takéto profesie. Máme byť na čo hrdí, pretože si to zaslúžia,“ povedal na otvorení galérií Jozef Štefaňák, primátor mesta Vysoké Tatry. Slávnostný prestrih pásky patril okrem riaditeľov škôl aj zástupcovi mesta – viceprimátorovi Jozefovi Matiovi.
Galéria Umením meníme svet
Škola umeleckého priemyslu Kežmarok predstavila svoju galériu s názvom Umením meníme svet, ktorá pokračuje v doterajšej koncepcii školy, meniť okolitý svet na krajšie – umeleckejšie miesto pre život. “Túžili sme po priestore, kde môžeme vystavovať, vykonávať workshopy, prednášať prednášky či vykonávať edukačné činnosti. S týmto cieľom sme prišli na mestský úrad a myšlienku dať galériu do týchto priestorov sme povedali nahlas, vyšlo sa nám v ústrety a poslanci,“ povedal Jaroslav Sarna, riaditeľ Školy umeleckého priemyslu Kežmarok. „Študenti môžu obohacovať svet svojím prístupom a kreativitou, svojou inovatívnosťou a práve to je to dôležité,“ vyslovil myšlienku pedagóg školy Matúš Matava.
Babičkina chyža
Znovu ožila aj výstavná sieň, ktorá kedysi sídlila v priestoroch knižnice. „Je to zbierka komponentov, ktoré pomáhali prácu našim babičkám a zbierkový fond sme zbierali asi pätnásť rokov, spoločne s kolegami a so žiakmi. Niektoré veci boli už aj vyhodené a my sme chceli zachrániť dušu týchto predmetov. Nikde nenájdete nič rovnaké, pretože v každom dome a každej chalúpke si každý prispôsoboval z tých domácich predmety, ako im každému vyhovoval,“ povedala Anna Jurgovianová, riaditeľka Súkromnej spojenej školy Biela voda. „Bolo to veľmi náročné, nakoľko je tam veľa starých vecí. Zvládli sme to a Babičkina chyža je otvorená pre všetkých,“ povedal na vernisáži Martin Mišalko z tejto školy. Nová turistická sezóna, tak prinesie do nášho mesta ďalšie atrakcie v podobe dvoch galérií.
Text a foto: Ondrej Miškovič
Celá debata | RSS tejto debaty