V utorok 11. februára v popoludňajších hodinách vznikol v lokalite Stráňaský les požiar, ktorý sa z trávnatých porastov preniesol aj do lesov mesta Kežmarok. Príčiny požiaru sú vecou vyšetrovania. Jediným pozitívom ostáva, že nedošlo ku stratám na životoch.
Utorkový požiar
Po lokalizácii a uhasení požiaru a následnom z dokumentovaní následkov boli Lesy mesta Kežmarok nemilo prekvapené. „Požiarom zasiahnutá plocha bola o výmere 11,5 hektárov prevažne mladých porastov, ktoré boli vysadené v posledných piatich rokoch a časť asi 15 ročných porastov. Jednalo sa o dreviny borovica, smrek, smrekovec, jelša, buk a breza celá škoda je predbežne vyčíslená na 8-tisíc eur,“ povedal Juraj Kulík z Lesov mesta Kežmarok.
Horelo aj v stredu
Následne v stredu 12. februára vo večerných hodinách bol založený ďalší požiar v tej istej lokalite a to už priamo v lesnom poraste. Po jeho uhasení v nočných hodinách a následnej ohliadke bola zasiahnutá plocha o výmere 0,66 hektárov a škoda bola vyčíslená na 5-tisíc eur. „Na hasení sa podieľali príslušníci HaZZ z Kežmarku a dobrovoľní hasiči z okolitých obcí. Vďaka ich profesionálnemu zásahu sa podarilo predísť ešte väčším škodám na majetku mesta za čo im v mene spoločnosti Lesy mesta Kežmarok s.r.o. ďakujem,“ adresuje poďakovanie Juraj Kulík.
Požiar skazil plány mestských lesov a poznačil územie
V rokoch 2021 a 2022 boli v tejto lokalite veľké požiare. V roku 2021 na výmere 4,79 hektárov kde spoločnosti vznikla škoda 9 656,86 eur a v roku 2022 na výmere 12,62 hektárov a škode 39 667,18 eur. Vo všetkých prípadoch finančná škoda je len na priamom majetku, nakoľko sa jednalo o zabezpečené porasty vo veku do 15 rokov ekologická škoda ja rádovo oveľa vyššia nakoľko došlo k zničeniu bylinného podrastu ako aj k usmrteniu drobných živočíchov na celom území.
„Nakoľko došlo k prehratiu pôdneho krytu následné znovu obnovenie porastov pripadá do úvahy až v roku 2026 a neskôr aj keď za posledné obdobie sme investovali do územia nemalé prostriedky, ktoré do slova a písmena vyleteli komínom. Ako ďalej v tejto lokalite budeme musieť ešte prehodnotiť s príslušnými orgánmi štátnej správy,“ dopĺňa Kulík ďalšie riešenie situácie, ktorá poznačila okolité lesy.
Pomôže prevencia na ľudskú hlúposť?
Príčina vzniku požiarov zatiaľ nebola vyšetrovateľmi zistená. Najlepšia prevencia proti vzniku požiarov v prírode je podľa Kulíka dodržiavanie základný pravidiel pri manipulácii s otvoreným ohňom. „Ohne zakladať len na miestach na to vyhradených a pri odchode sa presvedčiť či bol riadne uhasený, nakoľko aj jeden uhlík vie vietor rozfúkať na poriadny požiar. Pokiaľ je to možné nefajčiť a nemanipulovať s otvoreným ohňom v lesných porastoch na lúkach a v blízkosti horľavých materiálov,“ hovorí Kulík, ktorý dodáva, že v prírode sa je potrebné správať tak ako by sme boli doma na svojej krásnej záhrade alebo v parku a nie spôsobom „po nás potopa“.
Ondrej Miškovič, foto: Juraj Kulík
Celá debata | RSS tejto debaty