Letné prázdniny sú v plnom prúde a je úplne prirodzené, že v lesoch sa pohybuje viac ľudí, detí a mládeže. Vždy je však dobré, aby sa návštevníci prírody správali v lese tak, akoby boli na návšteve u veľmi dobrého priateľa.
Je potrebné si uvedomiť, že les je domovom mnohých živočíchov a my ľudia sme v lese len na návšteve a mali by sme sa podľa toho aj správať. „Znamená to byť ticho, byť pozorný, byť ohľaduplný a všímavý. Čo v lese zanechám, to mi les dva krát vráti,“ hovorí poslanec Ondrej Jankura, ktorý dlhé roky pracuje ako odborný lesný hospodár.
Dávajte si pozor, aby ste neublížili ostatným
Každý kto príde do lesa by mal vedieť, že je nebezpečné len tak odhadzovať ohorky z cigariet a že zakladať ohne mimo vyznačených miest je zakázané. „Veľa ľudí ide do lesa práve preto – niečo si opiecť – nejakú slaninku či klobásku. Treba byť veľmi obozretný, a ak si predsa založíme ohník mimo vybudovaného ohniska, ostaňme na mieste dokým ohník úplne nevyhasne,“ pripomína Jankura, podľa ktorého je najlepšie mať zásobu vody navyše a s tou ohník uhasiť. Treba si byť na sto percent istý, že oheň je uhasený a vtedy možno miesto našej návštevy opustiť. Najlepšie však je oheň vôbec nezakladať a vyhnúť sa tejto činnosti predovšetkým v časoch zvýšeného nebezpečenstva vzniku lesných požiarov v čase leta a prázdnin.
Návštevník lesa by mal vedieť, že kŕmiť lesnú zver nie je potrebné, zvieratá majú v lese všetko čo potrebujú. Lesní hospodári, lesníci, poľovníci vedia ako sa o zver postarať, i v čase núdze v zime.
„Prírode najviac pomôžeme svojím správaním, tým že si budeme vážiť stromy, byliny, živočíchov a všetko živé či neživé okolo nás. To najjednoduchšie pre prírodu, čo môže spraviť každý z nás, je produkovať čo najmenej odpadu a separovať čo najväčšie množstvo už vyprodukovaného odpadu. Ako človek, ktorý má rád prírodu zanechať čo najmenšiu ekologickú stopu pre budúcu generáciu,“ povedal Jankura.
Bližšie k prírode už od mladosti
Deti je potrebné učiť vzťahu k prírode hrou a využívať skúsenosti lesných pedagógov. „Brávať deti do lesa ukazovať krásu prírody, vnímať a pozorovať – je skvelé ak sa vzdelávací proces realizuje aj vonku v lese, či školou v prírode, to by mohla byť úloha školy. Učiť deti, že v lesoch pracujú lesní hospodári, lesníci, ktorí vedia ako správne pestovať les, aby tu bol aj pre budúce generácie. Veď úžitky z lesov sú prospešné pre celú spoločnosť,“ povedal zo skúsenosti Ondrej Jankura, ktorému sú veľmi blízke lesy v bývalom vojenskom priestore Javorina, kde trávi veľa času. Ďalším miestom blízkym jeho srdcu je okolie lesov Levočských vrchov, predovšetkým v Ihľanoch, v Ľubických Kúpeľoch, v Jurskom, v lesoch v okolí nášho mesta a predovšetkým okolie lesoparku Sever aj okolie rybníka na Zlatnej. Na záver rozhovoru o lesoch Ondrej Jankura dodal: „Bez lesa by som už nedokázal žiť, ale to asi veľká väčšina milovníkov prírody.“
Ondrej Miškovič
Celá debata | RSS tejto debaty