Založ si blog

Na najbližšiu túru si nezabudnite Tatranské sedmové karty

Kežmarčanka Katarína Cermanová vytvorila Tatranské sedmové karty. Sú to klasické sedmové karty kompletne prekreslené do tatranského motívu. Namiesto kartových postáv sú osobnosti z Tatier, z toho tri sú priamo napojení na Kežmarok.

 

Na sedmových kartách nájdete Alfréda Grosza, Beatu Lasky aj Ladislava Kulangu. Z neďalekého Lendaku je tam aj ženská nosička Mária Hudačková. Karty v outdoorovom vydaní sú tradičnou hrou v netradičnom vyhotovení. „Na každej karte nájdete nakreslený obrázok z tatranského prostredia. Chaty, rastlinky, zvieratá, turisti a osobnosti Tatier. Karty ukazujú známe, ale aj menej vídané postavy. Príbehy týchto ľudí sú silno prepojené s našimi najvyššími horami,“ priblížila autorka Katarína Cermanová.

Špeciálnou epizódou pri výrobe kariet boli esá, pri ktorých autorku zaskočilo, ako málo žien má spojených s Tatrami. „Začítala som sa do knižky od Ota Rozložníka Ženy v tieni hôr a vypýtala som si tipy od kamarátov a kamarátok z hôr a okolia. Našla som mnohé priekopníčky, ženské prvovýstupy, zakladateľky, spisovateľky, maliarky a všakovaké divožienky. Nakoniec sa z toho stala moja obľúbená séria,“ povedala o inšpirácii Cermanová.

Na tatranských sedmových kartách nájdete aj rastlinky a zvieratá. Napríklad lišiaka Miša, ktorý sa rád túla v okolí Skalnatého plesa a na bežnú osádku observatória si zvykol už tak, že všetkých považuje za vlastných. „Minule som dala kamarátovi lanovkárovi horalku na stôl a on ju hneď schmatol a strčil si ju do vrecka. Vraj ten beťár mu tú minulú ukradol rovno z kabínky,“ spomenula Cermanová. Ak sa chcete v horách zabaviť s priateľmi a zároveň chcete mať niečo, na čo sa líška neulakomí, tak sedmové karty sú tým ideálnym doplnkom výstroja. Karty od Kežmarčanky si môžete zakúpiť v kežmarskom kníhkupectve Alter Ego.

Ondrej Miškovič, foto: archív Kataríny Cermanovej

Pohryznutie je pre hada poslednou možnosťou ako sa brániť

09.04.2024

S jarným počasím sú spojené aj výlety do prírody. Ak si dáme pozor, nemáme sa čoho báť. Na Slovensku máme len jedného jedovatého hada a ním je vretenica severná. Čo robiť ak nás pohryzie? Pri uhryznutí hadom je najdôležitejšie zachovať pokoj. Mnohokrát sa stáva, že uhryznutie je suché, čiže bez vypustenia jedu. „Jed nie je pre zdravého dospelého človeka [...]

Kežmarská hudobná jar predstaví štyri zaujímavé koncerty

08.04.2024

Obľúbené jarné podujatie v Kežmarku uvedie na svojom 47. ročníku zvučné mená. Prvý koncert 7. mája zmieša hudobné žánre aj druhy umenia, hlavnú úlohu v ňom bude mať slovo a hudba. „Hostiteľka večera herečka a moderátorka Bibiana Ondrejková a jej hostia – speváčky Marcella Molnárová, Greta Pogany a klavirista Pavol Bodnár dokážu, že aj vážna [...]

Úspechy kežmarskej umeleckej školy zapísané na plátne a v zručnosti absolventov

07.04.2024

Výtvarné umenie paletou farieb zachytáva minulosť a prítomnosť. Prvé dotyky s umením získavajú deti v umeleckých školách. Pedagógovia čarovný svet farieb približujú na výtvarnom odbore v Základnej umeleckej škole Antona Cígera (ZUŠ) v Kežmarku už 52 rokov, preto treba toto krásne poslanie uchovať a zveľaďovať. Cesta k umeleckému vzdelávaniu je náročná [...]

Mŕtvy v banke

O pôžičku v banke "žiadal" mŕtvy. Podpíš to, strýko! vyzývala ho neter

18.04.2024 16:00

Banku v Brazílii navštívil nezvyčajný zákazník. Sedel na invalidnom vozíku, nehovoril, padala mu hlava, ale jeho neter tvrdila, že strýko si chce zobrať pôžičku.

Zuzana Čaputová / Aurel Sabó / Jaroslav Krám / Juraj Štefanka /

Čaputová poslednýkrát ako hlavná veliteľka síl vymenovala generálov. Armáde vyjadrila uznanie a vďaku

18.04.2024 15:34

Prezidentka zdôraznila, že povýšení dôstojníci zosobňujú aj prínos Slovenska a jeho armády v rámci spojenectva v NATO.

Vít Rakušan

Rakušan: Migračný pakt nie je skvelý, ale nové pravidlá sú potrebné. Podľa Babiša klame

18.04.2024 15:12

Podľa Rakušana kým budú v ČR budú ukrajinskí utečenci, Česko bude mať v solidárnom systéme výnimku.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 236
Celková čítanosť: 327460x
Priemerná čítanosť článkov: 1388x

Autor blogu