Traja bádatelia možno po niekoľkých storočiach objasnili pôvod názvu mesta Kežmarok

Rastislav Ferulík, Michal Gemza a Martin Krasuľa z občianskeho združenia Nezdolný vrch pátrali po stopách podtatranských „balvanov” stojacich v minulosti v blízkosti mesta Kežmarok viac než desať rokov. Mohol by byť názov mesta spojený s touto megalitickou stavbou z doby bronzovej?

Vzniku samotného mesta Kežmarok sa venovalo množstvo historikov, archeológov, bádateľov a nadšencov. Z historických prameňov je isté, že samotné mesto vzniklo spojením niekoľkých menších osád. Otázkou však zostáva, ako vznikol a čo znamená jeho názov. Aj keď je pomenovaní mesta Kežmarok zaznamenaných vyše 150, význam tohto názvu nie je do dnešnej doby uspokojivo objasnený.

„Ako najstarší názov mesta sa v listine z roku 1269 spomínajú varianty Kaszmark, Kesmark, Kismark, a to v spojitosti s príchodom Sasov. Vysvetlenie tohto pomenovania historici videli v preklade z germánskeho jazyka, kde sa syr povie Käse a trh sa povie Markt. Možno to spojovali aj s jednou z najstarších ulíc Kežmarku Starým trhom. Najstaršie názvy uvedené v rôznych listinách tomu však nenasvedčujú. V žiadnom z nich sa nespomína markt, ale iba mark, čiže skôr územie, značka alebo marka,“ priblížil Martin Krasuľa z o. z. Nezdolný vrch.

Názov mesta podľa nich siaha oveľa, oveľa hlbšie do histórie. „Osídlenie Podtatranskej kotliny je podľa archeologických dôkazov datované do dôb prinajmenšom 3 500 rokov pred našim letopočtom, keď sa pod Tatrami natrvalo usadili prví poľnohospodári. S ich príchodom prišli znalosti z oblasti pestovania plodín, ale aj znalosti merania času. Vtedy to boli skôr obdobia (ročné cykly) vhodné na pestovanie určitých plodín než čas samotný. Na určovanie a odmeriavanie týchto období využívali pohyby Slnka, Mesiaca a hviezd na oblohe. Na tento účel bolo precízne vybrané a určené miesto, na ktorom boli osadené veľké kamene v smere, kde Slnko za Tatry zapadá na začiatku jari (jarná rovnodennosť) a opäť na jeseň (jesenná rovnodennosť), keď sa hospodársky rok končí. Takýmto miestom pri Kežmarku bolo práve Michalské pole, kde kedysi takéto kamene stáli,“ doplnil Krasuľa.

 

Ako súvisí názov mesta práve s touto megalitickou stavbou?

 

„Ak by sme vychádzali z najnovších poznatkov a genézy jazykov v strednej Európe a našej oblasti, musíme vychádzať z najstaršieho protoindoeurópskeho jazyka. Z etymologického slovníka Etymological Dictionary of the Slavic Inherited Lexicon, ktorý bol spracovaný v roku 2008 Rickom Derksenom, sa dozvedáme, že staré balto-slovanské slovo *keš/kes v preklade znamená čas. Spojením slov kes a mark by sme mali dostať pôvodný a teda najstarší názov mesta Kežmarok! Čiže, keby sme chceli byť veľmi trúfalí, jednou z možností významu názvu mesta Kesmark (Kežmarok) by mohlo byť miesto kde, alebo odkiaľ sa meral čas. Dôkazom sú nie len „balvany“ z Michalského poľa, ale aj mýtmi opradený Jeruzalemský vrch týčiaci sa hneď za bránami mesta, kde sa podobné kamene v minulosti nachádzali, a tatranský solárno-lunárny kalendár ako výsledok bádania nášho združenia v oblasti archeoastronómie,“ uzatvorilo svoj výskum občianske združenie Nezdolný vrch.

 

Ondrej Miškovič

Škola umeleckého priemyslu dostala od mesta do prenájmu priestor na vlastnú galériu

05.03.2025

Priestory pod Mestskou políciou Kežmarok, v ktorých prebiehala počas minuloročného festivalu EĽRO výstava Kežmarských sedmových kariet rozhodnutím Mestského zastupiteľstva v Kežmarku dostáva do prenájmu Škola umeleckého priemyslu Kežmarok. Viac o zámere čo s týmto priestorom nám už prezradil súčasný riaditeľ Jaroslav Sarna. Škola umeleckého priemyslu [...]

Kráľ remesla Juraj Šerík spomína doteraz na EĽRO  

04.03.2025

Po príchode do malebnej obce Dlhé pole nás po vstupe do malej dreveničky víta Juraj Šerík. Pod obrazom jeho prededka Juraja Holánika vidíme ocenenie pre kráľa remesla z roku 2023, ktoré získal v Kežmarku. Drotár Juraj Šerík pre svoje remeslo doslova žije od mala. „Pôsobíme v obci Dlhé Pole, kde máme korene, kde bol pradedko drotár, dedko bol drotár a my sa [...]

Podpaľač je neznámy a škody ostávajú vysoké

03.03.2025

V utorok 11. februára v popoludňajších hodinách vznikol v lokalite Stráňaský les požiar, ktorý sa z trávnatých porastov preniesol aj do lesov mesta Kežmarok. Príčiny požiaru sú vecou vyšetrovania. Jediným pozitívom ostáva, že nedošlo ku stratám na životoch. Utorkový požiar Po lokalizácii a uhasení požiaru a následnom z dokumentovaní následkov [...]

NB stanica, Nová Baňa

Železnice: Zavedenie poplatku dramaticky zmenilo nákupné zvyky cestujúcich

21.03.2025 16:39

ZSSK zaznamenala už počas prvých dní po zavedení poplatku jasný posun v správaní cestujúcich.

fico

Fico za protestami v Srbsku vidí „čudné postavy“ napojené na Ukrajinu a Gruzínsko

21.03.2025 15:58

Ulica podľa premiéra nesmie meniť výsledky volieb.

Kovařík

V procese s bývalým šéfom polície Kovaříkom vypočuli exčlena tímu Oblúk

21.03.2025 15:40

Nasadenie zásahovej jednotky pre inšpekciu odmietli podpísať dvaja funkcionári a urobil tak až tretí.

Robert Fico

Fico pre slintačku a krívačku zvoláva mimoriadne rokovanie vlády: Máme tu vážnu vírusovú krízu

21.03.2025 15:12, aktualizované: 17:15

Premiér zvolal pre potvrdený výskyt slintačky a krívačky v chovoch na juhu Slovenska mimoriadne rokovanie vlády.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 285
Celková čítanosť: 411203x
Priemerná čítanosť článkov: 1443x

Autor blogu