Založ si blog

Vzdelávajú hravou formou

Materská škola Cintorínska 3 má dlhoročnú tradíciu a jej vznik sa datuje do školského roku 1969/1970. V tomto školskom roku ju bude navštevovať 94 detí v štyroch triedach s celodennou prevádzkou.

Filozofiou materskej školy je vytvoriť tvorivo-humanistické prostredie, školu rodinného typu s farebnou paletou činností a aktivít, teda prostredie flexibilné, bohaté na zážitky a skúsenosti, ktoré budú viesť k získavaniu základných kľúčových kompetencií potrebných pre ďalšie vzdelávanie. Do výchovno-vzdelávacieho procesu chceme zahrnúť nové koncepcie vzdelávania zamerané na emocionálnu, environmentálnu, zdravotnú a regionálnu výchovu,“ povedala Slavka Jezerčáková, riaditeľka materskej školy.

Implementáciou programu na rozvoj osobnosti dieťaťa v oblasti emocionálnej inteligencie a správania, zameranej na jedinečnosť, otvorenosť, empatiu a prosocionálne správanie, chce škola vzdelávať v spomínanej emocionálnej výchove. Materská škola je zameraná na rozvoj environmentálneho cítenia, podporuje vzťah detí k poznávaniu prírody. Hravými metódami a aktivitami formuje u detí pohľad na prírodné bohatstvo. Jej výnimočnosťou je veľký areál školského dvora, ktorý ponúka dostatok priestoru na realizáciu aktivít v prírode. „Sme zaradení do projektu Zelená škola, kde sme získali certifikát a vlajku Zelenej školy,“ opísala Jezerčáková. Škola je taktiež zaradená do siete škôl podporujúcich zdravie, zdraví životný štýl v projekte Zdravá škola. Tradíciu starých rodičov žijúcich pod Tatrami zase deti spoznajú na regionálnej výchove, na ktorej im predstavujú ľudové tradície v našom meste a okolí, historické pamiatky a budovy. Žiaci tejto materskej školy vystupujú často práve s ľudovým spevom a tancom.

Materská škola je situovaná v prostredí, ktoré ponúka široké možnosti na plnenie enviroprojektov, kultúrnych a športových podujatí. „Prírodné prostredie a zaujímavé lokality, rovnako aj dlhoročná spolupráca s našimi rodičmi a ostatnými inštitúciami v našom meste, poskytuje dostatok priestoru a možností na sebarealizáciu detí aj učiteľov,“ povedala Jezerčáková. Predpokladom úspešného rozvoja každej školy je spolupráca s rodičmi. „Prioritou spolupráce s rodičmi je forma komunikácie, spoločné aktivity a vystúpenia detí pre rodičov, čím zabezpečujeme bližšiu priazeň a úzku spoluprácu. V minulom školskom roku sme uskutočnili množstvo aktivít, podujatí a vystúpení, ktoré sú pre nás dôležité, pretože odzrkadľujú našu prácu, tvorivosť a zároveň sa môžeme pochváliť, aké úžasné veci sa dajú dokázať s našimi detičkami,“ zakončila Jezerčáková.

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351487x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu