Založ si blog

Skautské dobrodružstvo ju priviedlo až do Južnej Kórei

Sabína Perignátová má za sebou vo svojom veku významnú skautskú skúsenosť v Južnej Kórei. Aký odkaz nesie jej cesta pre mladých nielen v našom meste sa dozviete v rozhovore.

Ako dlho si skautka a čo ťa k tomu viedlo?

Skautujem od šiestich rokov a vďačím za to môjmu bratovi Jakubovi, prezývanému Knepi.

Aká bola tvoja cesta do Južnej Kórei a ako si sa tam dostala?

Už dlho som túžila po skautskom dobrodružstve, ktoré by bolo pre mňa nezabudnuteľné. A tak som sa pred dvoma rokmi prihlásila nevediac, čo ma čaká. Minulý rok som sa zúčastnila stredoeurópskeho Jamboree v Prahe, ktoré ma dostatočne pripravilo na to celosvetové. Jamboree je celosvetové stretnutie skautov, ktoré sa organizuje každé štyri roky. Je to najvyššia akcia skautov. Tohto roku sa uskutočnilo v SaeManGeum v Južnej Kórei. Stretlo sa tu viac ako 50-tisíc skautov z viac ako 150 krajín. Tohtoročné motto bolo Draw your dream!, čo v preklade znamená Nakresli si svoj sen!. Motto nás sprevádzalo celým Jamboree. Jamboree je hlavne určené pre mládež od 14 do 17 rokov. Zo Slovenska sa zúčastnilo 86 skautov. Naša výprava sa delila na dve časti: prvý týždeň sme spoznávali hlavné mesto Soul a zvyšok času sme strávili na táborisku približne tri hodiny autobusom od Soulu. Prišiel nás navštíviť aj kórejsky prezident. Rozloha táboriska bola desať km2. Všetko sa odohralo od 24. júla do 13. augusta. Mali sme pestrý program, napr. Zip-line, lanovú dráhu, ovládanie dronov, raftovanie, lezeckú stenu a jazdu na štvorkolkách. Prvý a posledný deň sa uskutočnila otváracia a záverečná ceremónia. Každý deň sme mali leteckú show, o ktorú sa postaralo deväť stíhačiek. Nadobudla som nové priateľstvá z Indonézie, Talianska, Kene, Japonska a mnohých ďalších krajín.

Aký si mala najkrajší zážitok na tejto ceste?

Z Kórey si odnášam veľa spomienok, ale jedna z najlepších je ako sa na takom malom území dokáže stretnúť toľko mladých ľudí. A taktiež ako sme počas troch týždňov prežili tajfún Khanun či veľké horúčavy. Nie nadarmo sa riadime heslom: Buď pripravený! Na Jamboree sme mali aj príležitosť vymieňať si rôzne nášivky, šatky, typické oblečenie, ale aj rôzny merch [anglický slangový výraz pre tovar – pozn. red.], ktorý vznikol práve pre túto slávnosť. Ja osobne som si vymenila šatky alebo nášivky s krajinami ako sú napríklad Island, Malaysia, Maldivy, USA, Hong Kong a Columbia. Mojou najväčšou radosťou je vietnamský klobúk a takzvané japonské kimono “happi”.

Čo ťa, naopak, sklamalo?

Najväčším sklamaním bol príchod tajfúnu spojený s evakuáciou do hlavného mesta Soul. Čakalo nás zrušenie dlho očakávaného programu a oddelenie od nových priateľov.

Ak by si mala niekomu odporučiť stať sa skautom, kvôli čomu by to bolo?

Skauting je dobrovoľné výchovné hnutie pre mladých ľudí. Má široký záber, ktorý ponúka fyzický, sociálny, charakterový a duchovný rozvoj. Umožňuje spoznávať prírodu, skautov z celého sveta, učí samostatnosti, hodnotám. Celosvetové prepojenie, vzdelávanie detí a prežitie v prírode sú mojimi hlavnými dôvodmi, prečo ísť na skauting a nebyť len obyčajným skautíkom z lesa – ako si to veľa ľudí o skautoch myslí.

Ondrej Miškovič

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

22.11.2023

Iniciatíva Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok je dnes už tradičnou vianočnou zbierkou. Spája generácie ľudí, od detí, rodín a seniorov. Zbierka darčekov v krabici od topánok pre osamelých seniorov prebieha v predvianočnom období, tento rok konkrétne od 20. novembra do 4. decembra. Všetky informácie, ako sa zapojiť a kde krabičky priniesť, nájdete na [...]

Nahraďte vo svojom živote toxických ľudí tými, čo prinášajú radosť

21.11.2023

Poznáme to, keď niekde len prídeme a nám okolie vďaka jednej osobe zoberie všetku energiu a radosť. Problémom je to, že dovoľujeme toxickým ľuďom ovplyvňovať naše dni. Ako tomu predchádzať? Návod však už máte dávno sami v sebe. Ako spoznať toxického človeka? Večne nespokojný človek, ktorý však bude opravovať hlavne naše chyby je druh tvora, ktorého sme istotne [...]

Chcem aby ste vedeli, že Bobina bola úžasný pes!

26.10.2023

Ďakujem Ti Ty malé ušaté torpédo! Pamätám si ako Ťa k nám doniesli a bol som v ôsmom ročníku na základnej škole. Malé klbko ktoré pilo len z prsta. Bola si úžasná v tom, keď si vedela presne o 22.00 hod. zaškrabať na dvere a očami povedať: „Poď von!“ Bolo Ti vonkoncom jedno, že ja o tretej ráno vstávam do Košíc do školy, ale vedela si, že mi táto [...]

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.

kočner, černák

Kočner sa vo väznici pochytil s Černákom. Dôvod bol vskutku bizarný

29.11.2023 17:20

Černák si v Leopoldove odpykáva doživotie za vraždy. Kočnera poslal súd za mreže na 19 rokov za falšovanie zmeniek.

Ondrej Miškovič

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 217
Celková čítanosť: 293060x
Priemerná čítanosť článkov: 1351x

Autor blogu