Založ si blog

Mojich 10 rád ak by som mal ísť znova do Prahy

Venujem sa už dlhšiu dobu Google sprievodcovi a Praha mi priniesla viaceré krásne zábery a samozrejme spomienky. Ak chcete vidieť všetky fotografie z českého výletu navštívte môj profil na Google sprievodcovi. Link nájdete pod týmto článkom. Zobrazenia mojich fotografií na Google mapách sa približujú k miliónu, buď sú pekné alebo je ich veľmi veľa. Verím, že tá prvá možnosť. Čo by som si poradil ak by som tu znova šiel prvýkrát?

 

 

1. RADA: SPOČÍTAJTE si počet hodín, ktorý chcete precestovať v Prahe metrom a tak si kúpte lístky. Metro je najrýchlejším spôsobom ako sa presúvať v meste, lístok Vám platí aj na autobusovú prepravu ako aj lanovku na Petřín. Kúpte si lístky hneď pri príchode. Automat neposkytuje dvojdňové lístky len jednodňové a trojdňové. Robia to dosť dobre takticky, lebo veľa ľudí trávi v Prahe dve noci a tak kúpia trojdňový lístok a deň tak pustia a platia zbytočne. Lístok na viac dní si kúpte hneď a ak na jednodňové tak aj tie naraz. Platia od označenia a v najmenej vhodnú chvíľu sa nemusíte dostať ku stroju na kúpu lístka.

 

2. RADA: MÚZEÁ sa nebojte navštíviť kvôli ich cene. Národné múzeum za 8 eur a máte nezabudnuteľný zážitok, tak isto Štefánikova hvezdáreň na Petříne a mnoho ďalších.

 

3. RADA: NAJVÝZNAMNEJŠIE pamiatky nájdete na zastávke metra s označením „múzeum“ hneď po výstupe pozeráte na sochu sv. Václava, za vami je múzeum a keď pôjdete rovno smerom od múzea a sochy natrafíte na orloj.

 

4. RADA: PLATBY robte kartou a zvoľte vždy českú menu pre lepší kurz.

 

5.  RADA: HOVORIŤ po slovensky miestami nestačí. Žiaľ, mladá generácia Čechov nám už nerozumie a ak sa spýtate po slovensky na cestu, dostanete odpoveď po anglicky aj od Čecha. Chcelo by to nejaké výmenné pobyty pre naše národy nemyslite?

 

6. RADA: BLÚDIŤ je povolené a natrafíte na krásne zákutia Prahy. Stalo sa to pri Maiselovej synagóge, že som dvomi uličkami trafil bez mapy, bez znalosti čo môže byť ďalej na staromestské námestie. Áno, kto bol v Prahe si povie jasné, no pre obyčajného návštevníka nech je blúdenie návodom ako spoznať najlepšie Prahu.

 

7. RADA: METRO je veľmi zle označené. Je ho na každom kroku ale smerovníky k nemu nikde. Zoberte si mapu v offline režime, tzn. vytlačenú alebo nejakého sprievodcu.

 

8. RADA: OBUV je dôležitá. Ak chcete prejsť veľa, zvoľte si takú, ktorá Vám vyhovuje. Na fotkách ju aj tak nevidno a hlavne nech si tieto dni užijete čo najviac.

 

9. RADA: AK IDETE NA KONCERT tak si poriadne pozrite program a ak to bude na Letňanoch tak na miesto koncertu sa dostanete prostredníctvom metra a pôjdete na koniec stanice kde vľavo po východe dorazíte zhruba za päť minút na miesto. Tam nemáte kde zablúdiť, keďže všade je len pole a sem tam lietadlo.

 

10. RADA: ŠTUDUJTE predtým čo chcete v Prahe vidieť. Mňa najviac zaujali príbehy, o smrti na Karlovom moste alebo Golemovi či pražskom rabínovi. Ak si predtým pozriete o hocijakom mieste na ktoré idete dokument a potom ho navštívíte tak ten zážitok bude omnoho silnejší. Ak samozrejme nejdete do Prahy len kvôli povestnému pivu, prípadne dať si len vepřo, knedlo a zelí. No samozrejme čítajte Google mapy a hlavne recenzie na miesta a podniky kam zavítate. Mnohí takí ako ja tam už boli a čo to na tom mieste pofotili či o ňom napísali.

 

Link na Google sprievodcu:
https://maps.app.goo.gl/RdhXAVNkQt7ncSfZ7

Rím je mesto plné histórie a kultúry, ktoré ma neustále fascinuje

17.05.2023

Narodeninový darček z januára som sa rozhodol dať v máji do slova a do písmena „do Ríma“ a tak som strávil jeden z mojich najkrajších týždňov v živote práve v tomto večnom meste. V článku sa s Vami podelím o to, čo ma zaujalo. Jednou z mojich najkrajších spomienok na Rím je prechádzka po starobylom Koloseu. Keď som znovu uvidel tú majestátnu stavbu, cítil [...]

Rímske pamiatky, ktoré nesmiete obísť počas návštevy večného mesta

08.05.2023

Pripravil som si zoznam 22 najznámejších pamiatok v Ríme, ktoré rozhodne musíte vidieť. Krása rímskych pamiatok inšpiruje a dáva pokoj z nepokojného mesta, ktoré svoju históriu začalo písať ešte pred naším letopočtom. 1. ANJELSKY HRAD Castel Sant’Angelo, po slovensky Anjelský hrad, je mohutná kruhová stavba týčiaca sa nad riekou Tiber. V jej hrobke boli [...]

V kežmarských lesoch pribudne 60-tisíc nových stromov

08.05.2023

Teplé letné dni sú ideálne na prechádzku po lesných cestách. Juraj Kulík z Lesov mesta Kežmarok nám povedal viac o starostlivosti lesníkov, aj o tipoch na rodinné výlety v okolí. Lesy mesta Kežmarok spravujú územie o výmere 3 300 hektárov, ktoré sa nachádza v dvoch lesných celkoch. O celú lokalitu kežmarských lesov sa starajú komplexne od výsadby sadeníc, [...]

Antony Blinken / Miroslav Wlachovský /

Blinken označil Slovensko za kľúčového spojenca v NATO a partnera

01.06.2023 23:36

Americký minister zahraničia to uviedol na neformálnom zasadnutí Severoatlantickej rady v Osle, kde sa stretol aj so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Wlachovským.

jadrová zbraň strela nuclear

USA ďalej obmedzujú spoluprácu s Ruskom po jeho pozastavení účasti na jadrovej dohode

01.06.2023 23:25

Ide o ďalšiu reakciu na februárové rozhodnutie Ruska pozastaviť účasť na dohode Nový START, ktorá obmedzovala počet aktívnych jadrových zbraní a ich nosičov.

USA / Vlajka / Diplomacia /

USA otvoria svoje prvé diplomatické zastúpenie severne od polárneho kruhu

01.06.2023 23:07

USA, Rusko, ako aj Čína čoraz viac vnímajú Arktídu ako strategickú oblasť, pretože klimatická zmena spôsobujú úbytok ľadu v Severnom ľadovom oceáne.

Kim Čong un

Juhokórejská tajná služba: Kim Čong-un váži 140 kíl a má vážne poruchy spánku

01.06.2023 22:57

Tajná služba sa zaoberá aj možnosťou, že sa Kim dostane do "začarovaného kruhu" väčšej závislosti od alkoholu a nikotínu, prípadne že sa jeho nespavosť ešte zhorší.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 179
Celková čítanosť: 252889x
Priemerná čítanosť článkov: 1413x

Autor blogu