Založ si blog

Mojich 10 rád ak by som mal ísť znova do Prahy

Venujem sa už dlhšiu dobu Google sprievodcovi a Praha mi priniesla viaceré krásne zábery a samozrejme spomienky. Ak chcete vidieť všetky fotografie z českého výletu navštívte môj profil na Google sprievodcovi. Link nájdete pod týmto článkom. Zobrazenia mojich fotografií na Google mapách sa približujú k miliónu, buď sú pekné alebo je ich veľmi veľa. Verím, že tá prvá možnosť. Čo by som si poradil ak by som tu znova šiel prvýkrát?

 

 

1. RADA: SPOČÍTAJTE si počet hodín, ktorý chcete precestovať v Prahe metrom a tak si kúpte lístky. Metro je najrýchlejším spôsobom ako sa presúvať v meste, lístok Vám platí aj na autobusovú prepravu ako aj lanovku na Petřín. Kúpte si lístky hneď pri príchode. Automat neposkytuje dvojdňové lístky len jednodňové a trojdňové. Robia to dosť dobre takticky, lebo veľa ľudí trávi v Prahe dve noci a tak kúpia trojdňový lístok a deň tak pustia a platia zbytočne. Lístok na viac dní si kúpte hneď a ak na jednodňové tak aj tie naraz. Platia od označenia a v najmenej vhodnú chvíľu sa nemusíte dostať ku stroju na kúpu lístka.

 

2. RADA: MÚZEÁ sa nebojte navštíviť kvôli ich cene. Národné múzeum za 8 eur a máte nezabudnuteľný zážitok, tak isto Štefánikova hvezdáreň na Petříne a mnoho ďalších.

 

3. RADA: NAJVÝZNAMNEJŠIE pamiatky nájdete na zastávke metra s označením „múzeum“ hneď po výstupe pozeráte na sochu sv. Václava, za vami je múzeum a keď pôjdete rovno smerom od múzea a sochy natrafíte na orloj.

 

4. RADA: PLATBY robte kartou a zvoľte vždy českú menu pre lepší kurz.

 

5.  RADA: HOVORIŤ po slovensky miestami nestačí. Žiaľ, mladá generácia Čechov nám už nerozumie a ak sa spýtate po slovensky na cestu, dostanete odpoveď po anglicky aj od Čecha. Chcelo by to nejaké výmenné pobyty pre naše národy nemyslite?

 

6. RADA: BLÚDIŤ je povolené a natrafíte na krásne zákutia Prahy. Stalo sa to pri Maiselovej synagóge, že som dvomi uličkami trafil bez mapy, bez znalosti čo môže byť ďalej na staromestské námestie. Áno, kto bol v Prahe si povie jasné, no pre obyčajného návštevníka nech je blúdenie návodom ako spoznať najlepšie Prahu.

 

7. RADA: METRO je veľmi zle označené. Je ho na každom kroku ale smerovníky k nemu nikde. Zoberte si mapu v offline režime, tzn. vytlačenú alebo nejakého sprievodcu.

 

8. RADA: OBUV je dôležitá. Ak chcete prejsť veľa, zvoľte si takú, ktorá Vám vyhovuje. Na fotkách ju aj tak nevidno a hlavne nech si tieto dni užijete čo najviac.

 

9. RADA: AK IDETE NA KONCERT tak si poriadne pozrite program a ak to bude na Letňanoch tak na miesto koncertu sa dostanete prostredníctvom metra a pôjdete na koniec stanice kde vľavo po východe dorazíte zhruba za päť minút na miesto. Tam nemáte kde zablúdiť, keďže všade je len pole a sem tam lietadlo.

 

10. RADA: ŠTUDUJTE predtým čo chcete v Prahe vidieť. Mňa najviac zaujali príbehy, o smrti na Karlovom moste alebo Golemovi či pražskom rabínovi. Ak si predtým pozriete o hocijakom mieste na ktoré idete dokument a potom ho navštívíte tak ten zážitok bude omnoho silnejší. Ak samozrejme nejdete do Prahy len kvôli povestnému pivu, prípadne dať si len vepřo, knedlo a zelí. No samozrejme čítajte Google mapy a hlavne recenzie na miesta a podniky kam zavítate. Mnohí takí ako ja tam už boli a čo to na tom mieste pofotili či o ňom napísali.

 

Link na Google sprievodcu:
https://maps.app.goo.gl/RdhXAVNkQt7ncSfZ7

Letné terasy na pomoc podnikateľom a podporu cestovného ruchu pod Tatrami

25.02.2022

Jednou z daní, ktorú môže mesto ukladať na základe zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov je daň za užívanie verejného priestranstva. Mesto Kežmarok zaviedlo uloženie dane za užívanie verejného priestranstva všeobecne záväzným nariadením mesta Kežmarok č. 11/2019 [...]

Láska vydržala naprieč rokmi

23.02.2022

Napriek tomu, že mnohí berú svadbu ako oslavu či potrebu úradného potvrdenia, existujú prípady, keď láska pretrvá roky. Pri príležitosti ľanového výročia sobáša sa v priestoroch radnice uskutočnilo obnovenie sľubu Jána a Heleny Vernarcovcov. Matričný zápis 1987 V tom čase, keď sa písal rok 1987, je v matričnej knihe manželstiev v matričnom obvode Kežmarok, vo [...]

Prvé výsledky sčítania obyvateľstva v Kežmarku

22.02.2022

Sčítanie svojou prípravou a realizáciou patrí k najnáročnejším a najrozsiahlejším štatistickým zisťovaniam. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 nadviazalo na dlhú históriu na území Slovenska, prinášame vám prvé základné výsledky sčítania obyvateľstva v Kežmarku. Počet obyvateľov celkový počet obyvateľov: 15 552 mužov: 7 542 (48,5 %) žien: 8 010 [...]

čaputová malta

Čaputová si na Malte uctila pamiatku zavraždenej novinárky

05.10.2022 23:04

Ako prezidentka uviedla, maltskú novinárku Galiziovú zavraždili podobne ako slovenského reportéra Kuciaka pre jej investigatívnu prácu.

duginová

NYT: Americké tajné služby si myslia, že za atentátom na Duginovú je Ukrajina

05.10.2022 22:58

Americké spravodajské služby sa domnievajú, že časť ukrajinskej vlády schválila bombový útok, pri ktorom zahynula Darja Duginová, píše New York Times.

česko policie

Česká polícia pátra po mužovi, ktorý oblial ukrajinské veľvyslanectvo farbou

05.10.2022 22:34

Páchateľ, po ktorého totožnosti polícia pátra, polial plot, schody a informačné tabule veľvyslanectva.

Irán zemetrasenie

Severozápad Iránu zasiahlo zemetrasenie, hlásia zhruba 580 zranených

05.10.2022 21:42

Otrasy vychádzali z hĺbky približne desať kilometrov a podľa americkej geologickej služby mali magnitúdu 5,7.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #153153

Štatistiky blogu

Počet článkov: 148
Celková čítanosť: 201381x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu