Založ si blog

Mojich 10 rád ak by som mal ísť znova do Prahy

Venujem sa už dlhšiu dobu Google sprievodcovi a Praha mi priniesla viaceré krásne zábery a samozrejme spomienky. Ak chcete vidieť všetky fotografie z českého výletu navštívte môj profil na Google sprievodcovi. Link nájdete pod týmto článkom. Zobrazenia mojich fotografií na Google mapách sa približujú k miliónu, buď sú pekné alebo je ich veľmi veľa. Verím, že tá prvá možnosť. Čo by som si poradil ak by som tu znova šiel prvýkrát?

 

 

1. RADA: SPOČÍTAJTE si počet hodín, ktorý chcete precestovať v Prahe metrom a tak si kúpte lístky. Metro je najrýchlejším spôsobom ako sa presúvať v meste, lístok Vám platí aj na autobusovú prepravu ako aj lanovku na Petřín. Kúpte si lístky hneď pri príchode. Automat neposkytuje dvojdňové lístky len jednodňové a trojdňové. Robia to dosť dobre takticky, lebo veľa ľudí trávi v Prahe dve noci a tak kúpia trojdňový lístok a deň tak pustia a platia zbytočne. Lístok na viac dní si kúpte hneď a ak na jednodňové tak aj tie naraz. Platia od označenia a v najmenej vhodnú chvíľu sa nemusíte dostať ku stroju na kúpu lístka.

 

2. RADA: MÚZEÁ sa nebojte navštíviť kvôli ich cene. Národné múzeum za 8 eur a máte nezabudnuteľný zážitok, tak isto Štefánikova hvezdáreň na Petříne a mnoho ďalších.

 

3. RADA: NAJVÝZNAMNEJŠIE pamiatky nájdete na zastávke metra s označením „múzeum“ hneď po výstupe pozeráte na sochu sv. Václava, za vami je múzeum a keď pôjdete rovno smerom od múzea a sochy natrafíte na orloj.

 

4. RADA: PLATBY robte kartou a zvoľte vždy českú menu pre lepší kurz.

 

5.  RADA: HOVORIŤ po slovensky miestami nestačí. Žiaľ, mladá generácia Čechov nám už nerozumie a ak sa spýtate po slovensky na cestu, dostanete odpoveď po anglicky aj od Čecha. Chcelo by to nejaké výmenné pobyty pre naše národy nemyslite?

 

6. RADA: BLÚDIŤ je povolené a natrafíte na krásne zákutia Prahy. Stalo sa to pri Maiselovej synagóge, že som dvomi uličkami trafil bez mapy, bez znalosti čo môže byť ďalej na staromestské námestie. Áno, kto bol v Prahe si povie jasné, no pre obyčajného návštevníka nech je blúdenie návodom ako spoznať najlepšie Prahu.

 

7. RADA: METRO je veľmi zle označené. Je ho na každom kroku ale smerovníky k nemu nikde. Zoberte si mapu v offline režime, tzn. vytlačenú alebo nejakého sprievodcu.

 

8. RADA: OBUV je dôležitá. Ak chcete prejsť veľa, zvoľte si takú, ktorá Vám vyhovuje. Na fotkách ju aj tak nevidno a hlavne nech si tieto dni užijete čo najviac.

 

9. RADA: AK IDETE NA KONCERT tak si poriadne pozrite program a ak to bude na Letňanoch tak na miesto koncertu sa dostanete prostredníctvom metra a pôjdete na koniec stanice kde vľavo po východe dorazíte zhruba za päť minút na miesto. Tam nemáte kde zablúdiť, keďže všade je len pole a sem tam lietadlo.

 

10. RADA: ŠTUDUJTE predtým čo chcete v Prahe vidieť. Mňa najviac zaujali príbehy, o smrti na Karlovom moste alebo Golemovi či pražskom rabínovi. Ak si predtým pozriete o hocijakom mieste na ktoré idete dokument a potom ho navštívíte tak ten zážitok bude omnoho silnejší. Ak samozrejme nejdete do Prahy len kvôli povestnému pivu, prípadne dať si len vepřo, knedlo a zelí. No samozrejme čítajte Google mapy a hlavne recenzie na miesta a podniky kam zavítate. Mnohí takí ako ja tam už boli a čo to na tom mieste pofotili či o ňom napísali.

 

Link na Google sprievodcu:
https://maps.app.goo.gl/RdhXAVNkQt7ncSfZ7

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340142x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu