Založ si blog

Včasná diagnostika dokáže zachrániť život

„Môj otec Miroslav Garčala dostal mozgovú mŕtvicu 16. júla v čase približne o 7.30 hod. ráno, po privolaní rýchlej zdravotnej pomoci mu bola už o 7.40 hod. poskytnutá rýchla zdravotná pomoc s diagnózou: Mozgová mŕtvica,“ začína rozprávanie syn Martin. Promptné diagnostikovanie ochorenia službukonajúcim záchranárom pánom Kyseľom a rýchle poskytnutie zdravotnej pomoci službukonajúceho personálu rýchlej zdravotnej pomoci Kežmarok v tomto čase zachránilo Miroslavovi život.

„Vďaka ich profesionálnemu prístupu bol môj otec prevezený do nemocnice v Poprade, kde potvrdili správnosť diagnostikovania ochorenia. Na základe zistených skutočností bol okamžite prevezený vrtuľníkom na operačný zákrok do nemocnice v Košiciach. Po tomto zákroku bol asi po troch dňoch prevezený naspäť do Popradu na neurologické oddelenie jednotky intenzívnej starostlivosti,“ spomína Martin.

Nakoľko na neurologickej jednotke intenzívnej starostlivosti mohol byť hospitalizovaný maximálne desať dní, nastala dilema, kto teraz Miroslavovi pomôže, nakoľko stále nebol dostatočne samostatný, či už po stránke fyzickej tak i psychickej. „Môj otec slúžil skoro 30 rokov ako profesionálny vojak, tak som sa s mojou rodinou spoliehali na pomoc od vojenskej nemocnice v Ružomberku. Oslovili sme teda túto nemocnicu. Tam nám bolo oznámené, že ani civilista, ani vojak nemajú nárok na ich pomoc, nakoľko naše vládne predstavenstvo zrušilo oddelenia pre pomoc pacientom s mozgovou mŕtvicou,“ smutne konštatuje Martin. Aj keď so slzami v očiach, súhlasili, aby Miroslava previezli na oddelenie dlhodobo chorých do Kežmarku k primárovi Bártovi. Práve v tomto momente sa však začali diať neuveriteľné veci a doslova malé zázraky.

V pondelok 16. augusta bol Miroslav dopoludnia prijatý na oddelenie. „Môjho otca mala na starosti Mária Balážová a týmto chcem aj jej poďakovať za skutočne profesionálnu službu a poskytovanú zdravotnú starostlivosť. Po dvoch dňoch od prijatia na oddelenie sme neverili vlastným očiam. Otec ma spoznával po celý čas ako som bol pri ňom na návšteve, poznal aj svoju manželku, čo sa nám predtým nestalo. Hneď potom sa pýtal na svoju záhradku, či som už vybral zeleninu, porýľoval a podobne. Začal znova po vyše mesiaci sám chodiť, samozrejme sme ho istili, ale chodil a dokonca sám šiel na sociálne zariadenie a pokúšal sa oholiť,“ hovorí Martin o svojom otcovi, ktorý nedovolil chorobe aby nad ním zvíťazila.

Martin spoločne s rodinou si je istý, že len vďaka odbornému prístupu a vysokej profesionalite lekárov z oddelenia kežmarskej nemocnice, na čele s primárom Bártom a personálu profesionálnych a vysoko kvalifikovaných zdravotných sestier, môže s hrdosťou povedať, vychváliť a šíriť dobré meno oddeleniu dlhodobo chorých v našom meste.

„Chcel by som týmto profesionálom z vrúcneho a úprimného srdca poďakovať v mene mňa a celej mojej rodiny. Taktiež aj za určite mnoho klientov a ich rodinných príslušníkov, ako napríklad pána Wavreka, ktorí sú a boli maximálne spokojní s prácou týchto profesionálov na tomto oddelení,“ zakončil poďakovanie Martin.

Malý princ v Kežmarku ako ho napísala umelá inteligencia

28.05.2024

Predstavte si tú zvláštnu situáciu: jedného dňa sa na námestí v Kežmarku objaví Malý princ. Ten istý Malý princ, ktorého poznáme zo stránok knihy Antoina de Saint-Exupéryho, ale teraz uprostred malého slovenského mesta, obklopený tými, čo mu nerozumejú a zároveň ho fascinujú. Čo by sa stalo? Malý princ, stále so svojou zlatou hrivou, sa najprv zastavil pri fontáne na [...]

Kaštieľ Strážky ako som ho nepoznal

19.05.2024

Okolo nás je veľa pamiatok a príbehov, ktoré len tak prejdeme bez povšimnutia.Navštívil SNG Kaštieľ Strážky a čo ma zaujalo na osobe Ladislava Mednyánszkeho boli tri skutočnosti: Trpel maniodepresiou Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. [...]

Moderne a šetrne pre nás všetkých

09.05.2024

Mesto Kežmarok hľadá spôsoby, ako modernizovať odpadové hospodárstvo a motivovať občanov k separácii odpadu. Preto v meste začíname s elektronickou evidenciou zmesového komunálneho odpadu a triedeného zberu pre rodinné domy. Kompostáreň v meste sa môže popýšiť už takmer 500 tonami vyprodukovaného kompostu. Evidenčný systém odpadov bude využívaný na [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 250
Celková čítanosť: 340152x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu