Založ si blog

Sloboda v piesňach študentskej kapely In Medias Res

Na viacerých kultúrnych i spoločenských akciách mesta Kežmarok sme mohli vidieť a hlavne počuť mladú študentskú kapelu In Medias Res. Spoločná záľuba v podobe dobrej muziky spája už niekoľko generácií študentov Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava v Kežmarku.

„Spočiatku sme dali dokopy len pár spolužiakov v ročníku, ktorí navštevovali základnú umeleckú školu a vedeli hrať na nejaký hudobný nástroj,“ spomína na začiatky kapely z gymnázia jeho absolventka Veronika Kolesárová. Spoločné muzikantské stretnutia, ktorých počiatky siahajú do roku 2004, neboli v pravidelnom intervale a nacvičovalo sa podľa požiadaviek na konkrétnu udalosť.

Vedenia začínajúcej kapely sa vtedy ujala pedagogička Klaudia Fassingerová. Keďže študenti gymnázia sa pravidelne menili, bolo a stále je potrebné obsadenie muzikantov upravovať, čo značne ovplyvňuje aj celkový chod In Medias Res. Neskôr sa vedenia ujala ďalšia pedagogička Andrea Petrášková, ktorá v tej dobe tiež viedla študentský časopis Stretnutia a mala na starosti i kultúrne podujatia na škole. „Tu kdesi v roku 2014 vznikol aj názov In Medias Res, ktorý si študenti sami vybrali a začali sa stretávať pravidelnejšie,“ spomína Kolesárová, ktorá v roku 2015 nastúpila na gymnázium ako vyučujúca s aprobáciou na nemecký jazyk a hudobnú výchovu, a tak kapela znovu skončila na pleciach tej, ktorá v nej kedysi hrávala. Vytvorili krúžok a študenti gymnázia sa začali pravidelne stretávať a nacvičovať na udalosti, ktoré prinášal školský rok, alebo sa diali v našom meste.

Latinská fráza in medias res znamená v preklade doprostred deja. Názov kapely, ktorý tvorí tento výrok, je pre nich príznačným, keďže už niekoľko rokov po sebe spríjemňujú dej viacerých udalostí v našom meste. Podľa slov študentov tento názov vznikol skôr ako nejaký žart. „Vtedajší člen skupiny Filip Vojtech, ktorý kapele pomáha aj v súčasnosti, sa so spolužiakom smiali na slovenčine zo zvláštnych slov a jedným z nich bolo slovné spojenie In Medias Res. A tak bola zrazu školská hudobná skupina pokrstená. Samozrejme, možností pre názov kapely bolo viac, no zvíťazila táto,“ ozrejmil študent Jakub Gáborčik, ktorý zároveň priznal, že sa vďaka kapele zoznámil s vynikajúcimi hudobníkmi, ktorí sú okrem toho aj skvelí ľudia a je s nimi zábava.

Kapela zložená z gymnazistov neostáva len pri prebratých piesňach, ale venuje sa aj vlastnej tvorbe. „Na Dni otvorených dverí 17. decembra sme predstavili dve autorské piesne kapely s názvami Vlna po vlne, ktorej autorkou je Lucia Kubányiová, a Time For Christmas, ktorú som napísal ja,“ povedal Jakub, ktorý okrem iného v terajšom zložení kapely hráva na basovú gitaru. Predchádzajúce generácie kapely sa venovali aj zhudobňovaniu básní známych autorov. V ich podaní tak zazneli známe básne Posledný pozdrav či Mor ho! Veľmi známou a medzi študentmi obľúbenou piesňou sa stala aj pieseň Zronená duša od Barbory Vojtičkovej.

Nedávno kapela predstavila svoje logo. Nápad naň sa zrodil, keď svoju skúšobňu presťahovali zo školskej knižnice do voľnej učebne. Dovtedy mávali skúšky len v knižnici. „Nápad to bol veľmi spontánny. Na vznik loga kapele poslúžila Hviezdoslavova busta. Podľa nej som logo nakreslil, neskôr sa doň pridali farby, noty, šál s farbami kežmarského erbu a LP platňa s notami – jednoducho veci, ktoré s našou kapelou súvisia. Veľmi mi pritom pomohli ostatní členovia skupiny. Vytvorili sme ešte jednu, rockovejšiu verziu loga, na ktorej Hviezdoslav ukazuje rockovú ruku – na znak toho, že sme srdcom rockeri,“ spomína Jakub.

Kapela sa pre jej členov stala veľkým obohatením študentských čias. „Jeden z mnohých krásnych zážitkov bol Koncert pre Vlaďku. Bol to môj prvý veľký koncert. Mala som trochu obavy, ale potom, keď som videla, s akými skvelými ľuďmi a hudobníkmi môžem spievať, stres zo mňa opadol. Predtým sme hrali len na nie úplne formálnych koncertoch, ale toto bola už iná káva. Keď zhasli svetlá a na pódiu som stála len ja a naša kapela, cítila som sa ako jeden z mušketierov,“ spomína študentka a speváčka Lucia Kubányiová, ktorej okrem vynikajúceho hudobného prejavu nechýba ani skladateľský talent, ktorý prejavila pri tvorbe piesne Vlna. Ďalšou v kapele je Zuzana Dindová, podľa ktorej skladanie hudby a iné druhy umenia sú pre ňu formou vyjadrenia samej seba. „Výsledku možno ostatní neporozumejú, no to nebolo ani cieľom. Ale myslím si, že ak sa započúvame do hudby, ktorá bola tvorená srdcom, dokážeme trochu nahliadnuť do vnútra autora,“ dodala študentka Zuzana.

V uplynulom období sa kapela In Medias Res zúčastnila na viacerých vystúpeniach. Svojím talentom jej členovia spríjemňovali fašiangový sprievod mestom, ale i vianočný čas ľuďom z domova dôchodcov. Otvárali Klubovňu priateľstva, pripomenuli Kežmarčanom 17. november spevom revolučných piesní pred redutou a už tradične uzatvárali školský rok na gymnáziu. „Hudba je liek a chcem, aby to aj z kapely In Medias Res bolo naďalej cítiť,“ dodala speváčka Lucia.

Od roku 2004 sa v kapele vystriedalo veľa študentov a pedagógov, každý však nejakým spôsobom prispel k jej fungovaniu a zanechal v nej kúsok seba. Terajší základ kapely tvoria prevažne tretiaci, ktorých budúci rok čakajú maturitné skúšky a, samozrejme, odovzdanie žezla ďalším členom kapely. Tá sa prezentuje aj na sociálnych sieťach, na ktorých môžete o nej nájsť viac informácií, ako i vypočuť si tvorbu študentov z predošlých generácií kapely.

O tom ako som tridsiatku oslávil pod Eiffelovou vežou

20.01.2023

Mali ste chuť niekedy spraviť niečo bláznivé a to, čo by ste si zapamätali do konca života. Ja som sa pre niečo také rozhodol deň pred narodeninami a stal sa z toho neopakovateľný zážitok, ktorý v sebe skrýval 2 561 kilometrov, návštevu 4 krajín a desiatky ľudí a príhod, ktoré nájdete v tomto článku o ceste z Kežmarku do Paríža a naspäť za 70 hodín. [...]

Pamiatky hodné obdivu v Kežmarku

28.12.2022

Čitateľom Novín Kežmarok priblížila pamiatkarka Ing. arch. Iveta Bujnová v rozhovore proces evidencie a ochrany národných kultúrnych pamiatok (NKP), ktorých má naše mesto viacero. Koľko pamiatok v Kežmarku je evidovaných ako NKP? Kežmarok je charakteristický rozmanitosťou zachovaného historického stavebného fondu. Aktuálne je v meste evidovaných 249 národných [...]

Baptistický kostol v Kežmarku stojí už takmer sto rokov

10.12.2022

Budova bola postavená nemeckým baptistom v roku 1928. V 60. rokoch budova nebola používaná. Neskôr v roku 1997 sa v tomto kostole začala činnosť Nezávislého baptistického zboru pod vedením Johna Gougea spolu s jeho manželkou Lydiou. Činnosť baptistického zboru funguje dodnes. Jeho hlavným cieľom je vyučovať ľudí Božiemu slovu, ktorým je Biblia. Kežmarský zbor má 20 [...]

ÚDZS Renáta Bláhová, blahova

Bláhová: V zdravotníctve je súkromný kapitál nenahraditeľný. Problémy robí deravý systém

31.01.2023 11:45

Budem trvať na tom, aby sme ako strážny pes vrčali, štekali a ak to nepomôže, budeme hrýzť, hovorí šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová.

tank ukrajina kyjev

Západné tanky môžu Kyjevu pomôcť. Experti však varujú aj pred možnými rizikami

31.01.2023 11:20

Doposiaľ prisľúbené počty tankov zrejme nebudú mať taký význam, aby mohli rozhodnúť vojnu v prospech Ukrajiny.

požiar ružomberok hasiči

V Ružomberku horí fabrika na výrobu kontajnerov

31.01.2023 10:42

Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu.

francúzsko štrajk protest

Vo Francúzsku sa koná nová vlna protestov proti dôchodkovej reforme

31.01.2023 10:20

Podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 233662x
Priemerná čítanosť článkov: 1359x

Autor blogu