Založ si blog

Mesto, ktoré sa zapísalo do duše umelca

Akademický maliar Igor Pančuk navštívil 9. júna Kežmarok a zavítal aj do výstavnej siene, kde sa práve konala výstava Základnej umeleckej školy Antona Cígera v Kežmarku a rozhodol som sa s ním urobiť vtedy krátky rozhovor.

Igor Pančuk sa narodil 12. júna 1958 v ukrajinských Černoviciach na Bukovine. Študoval v rokoch 1979 až 1984 na Fakulte výtvarného umenia Odeského inštitútu olejomaľbu u profesorov Zločivského a Logvina. Po ukončení štúdia nastúpil ako vysokoškolský pedagóg na Fakultu výtvarnej výchovy Chersonského inštitútu v Chersonsku, na ktorom pôsobil v rokoch 1984 až 1992.

Prvýkrát sa dostal na Slovensko v roku 1994. Vtedy prijal ponuku na výstavu v Martine, ktorý získal ocenenie Kultúrne mesto Slovenska. Neskôr pribudla i druhá či tretia výstava. Slovensko sa mu zapáčilo a ako sám priznáva, fascinuje ho jeho kultúra, dobrí a inteligentní ľudia. Pracuje tu už aj jeho syn ako profesionálny tanečník a choreograf. Časom sa zo syna stal aj jeho osobný manažér.

„Keď som prvýkrát prišiel do Kežmarku, ani som si nepomyslel, že také krásne mesto sa mi zapíše do duše. Spoznal som tu veľa dobrých ľudí a veľmi sa mi páči architektúra či podujatia, ktoré sa spájajú s históriou mesta a kultúrou a na ktoré môžu byť Kežmarčania hrdí,“ priblížil svoje dojmy z nášho mesta umelec Igor Pančuk. Najviac ho fascinuje múzeum, radnica, hrad, ale i historické uličky.

„Keď chceš čo najlepšie zachytiť nejaké miesto, musíš sa sústrediť na dva, tri body. Hľadám si ako umelec tie dôležité body, aby prostredníctvom mojich výtvorov, ľudia pochopili myšlienku diela. Dávam obrazu pozitívnu myšlienku cez svoje chápanie kultúry a umenia,“ povedal Pančuk. Výber z jeho tvorby môžu v Starom Smokovci obdivovať návštevníci hotela Bellevue.

Koronavírus zatvoril galérie, múzeá a kultúrny život sa na pár dní zdanlivo zastavil. Príležitosť navštíviť galériu Igora Pančuka má každý na Ulici 1. mája v Poprade. Návštevníkom sa naskytne pohľad na výber z umelcovej tvorby za 26 rokov jeho pôsobenia na Slovensku.

Mojich 10 rád ak by som mal ísť znova do Prahy

07.06.2022

Venujem sa už dlhšiu dobu Google sprievodcovi a Praha mi priniesla viaceré krásne zábery a samozrejme spomienky. Ak chcete vidieť všetky fotografie z českého výletu navštívte môj profil na Google sprievodcovi. Link nájdete pod týmto článkom. Zobrazenia mojich fotografií na Google mapách sa približujú k miliónu, buď sú pekné alebo je ich veľmi veľa. Verím, že tá prvá [...]

Letné terasy na pomoc podnikateľom a podporu cestovného ruchu pod Tatrami

25.02.2022

Jednou z daní, ktorú môže mesto ukladať na základe zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov je daň za užívanie verejného priestranstva. Mesto Kežmarok zaviedlo uloženie dane za užívanie verejného priestranstva všeobecne záväzným nariadením mesta Kežmarok č. 11/2019 [...]

Láska vydržala naprieč rokmi

23.02.2022

Napriek tomu, že mnohí berú svadbu ako oslavu či potrebu úradného potvrdenia, existujú prípady, keď láska pretrvá roky. Pri príležitosti ľanového výročia sobáša sa v priestoroch radnice uskutočnilo obnovenie sľubu Jána a Heleny Vernarcovcov. Matričný zápis 1987 V tom čase, keď sa písal rok 1987, je v matričnej knihe manželstiev v matričnom obvode Kežmarok, vo [...]

čaputová malta

Čaputová si na Malte uctila pamiatku zavraždenej novinárky

05.10.2022 23:04

Ako prezidentka uviedla, maltskú novinárku Galiziovú zavraždili podobne ako slovenského reportéra Kuciaka pre jej investigatívnu prácu.

duginová

NYT: Americké tajné služby si myslia, že za atentátom na Duginovú je Ukrajina

05.10.2022 22:58

Americké spravodajské služby sa domnievajú, že časť ukrajinskej vlády schválila bombový útok, pri ktorom zahynula Darja Duginová, píše New York Times.

česko policie

Česká polícia pátra po mužovi, ktorý oblial ukrajinské veľvyslanectvo farbou

05.10.2022 22:34

Páchateľ, po ktorého totožnosti polícia pátra, polial plot, schody a informačné tabule veľvyslanectva.

Irán zemetrasenie

Severozápad Iránu zasiahlo zemetrasenie, hlásia zhruba 580 zranených

05.10.2022 21:42

Otrasy vychádzali z hĺbky približne desať kilometrov a podľa americkej geologickej služby mali magnitúdu 5,7.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #153153

Štatistiky blogu

Počet článkov: 148
Celková čítanosť: 201392x
Priemerná čítanosť článkov: 1361x

Autor blogu