Založ si blog

Pätnásťročný je schopný vedecky myslieť!

Samozrejme, síce neohrabane, pomaly a s drobnými chybami ale dokáže. Zaujímavým novým javom je myslenie o myslení. Pubescent je schopný povedať: „Áno, ja si myslím ..“ Kľúčovou novinkou sú formálne logické operácie. Myslieť formálne znamená myslieť nezávisle od obsahu. Formálne logické operácie umožňujú človeku myslieť o neskutočnom, neexistujúcom „keby“. Pubescent dokáže skákať z predpokladu do predpokladu, od hypotézy k hypotéze. Nový rozhľad má za cieľ kritickosť a nespokojnosť so všetkým navôkol. Môžeme povedať, že takýto myšlienkový pochod je základom dnešnej populácie. Intelekt človeka prvýkrát sa ponára do mora pojmov ako: Hmota, čas, príčina, pravda, spravodlivosť, právo.

Každý človek si dokáže osvojiť formálne operácie? Niekedy sa s týmito operáciami pracne namáhame.  Stáva sa, že ľudia, ktorým táto bežná logická úvaha chýba a tak sú označovaný ako mudrlanti. Takýchto nájdeme aj medzi pubescentami.

Pubescencia sa označuje ako obdobie „vulkanizmu“ môžeme tiež hovoriť o hormonálnej búrke či období vzdoru. Pubescent reaguje podráždene. Dospievajúci sám nerozumie čo sa sním deje, u citlivejších sa objavujú poruchy učenia a sústredenia či nespavosť. Nie je nič čudné ak dieťa nevie nové city prijať a tak vybuchne svojím citom. Lepšie svojho pubescenta zvládneme ak ho budeme chápať ako keď mu budeme prikladať problémy. V tomto období sa formuje aj sebakontrolabezprostrednosť na jednotlivé udalosti. Mnoho pubescentov kreslí skôr ako predtým už len z dôvodu donútenia sa zo zábran.

Prijať svoju tvár

Nejde len o tvár ale o prijatie celého tela, schopností a využitia ktoré ponúka. Toto je veľký údel pubescencie. Začneme tou tvárou. Příhoda toto obdobie charakterizuje „Zrkadlo je dôležitou rekvizitou v pubescentovom svete.“ Dieťa sa pozrie do zrkadla už len z dôvodu aby sa upravilo. Pubescent to isté prežíva to isté ale dbá aj na to druhé pohlavie, či sa mu bude páčiť a že či náhodou neutrúsi od toho druhého posmech. Keď sa zamiluje, začne mu na výzore záležať dvojnásobne. Objavuje svoju novú tvár. Stáva sa jedna zaujímavá vec: Nájde v sebe zhnusenie alebo zaľúbenie. Vzhľad sa zdá trošku široký, trošku  veľký, trošku malý, trošku špicatý, tupý. Na čom záleží pri pubescentovom pohľade do zrkadla? To či sa tvár páči alebo nepáči je zväčša vec vkusu toho kto sa na ňu díva. Podľa dotazníkov majú v období dvanásteho až štrnásteho veku života nižšiu sebaúctu ako kedykoľvek predtým. Dieťa má byť ako kojenec, v tomto období pokladané za to najkrajšie na svete, má si získať neotrasiteľnú istotu, že rodičia si ho ctia a obdivujú.

Pubescent zvádza boj s rodičmi, keď odmieta ísť do školy v niečom čo považuje za obnosené, detské, či nemožné. Trápi sa, keď nosí okuliare, či jeho chôdza nie je ako na predvádzacom móle. Gejzír nových myšlienok a citov tiež ide ruka v ruke s týmto obdobím. Rousseau označil tento obrat do vnútra za druhé narodenie. Známy je Rousseau výrok: „Vlastnícke právo je len zmluva a ľudské ustanovenie a každý môže s tým, čo má ľubovoľne nakladať, ale nie je to tak so základnými darmi prírody, ako sú sloboda a život, z ktorých je každému dovolené sa tešiť, ale je prinajmenšom pochybné či máme právo sa ich zbaviť. Ak sa zriekneme jedného, znížime svoju bytosť, ak sa zriekneme druhého zničíme sa úplne, a pretože nijaký hmotný majetok nemôže nahradiť ani jedno ani druhé, odriecť sa ich za každú cenu by znamenalo uraziť súčasne prírodu i rozum.“ Pubescent uteká zo spoločnosti, kde má pocit, že nezmýšľa ako on a cíti sa sám. Keď je v trinástich rokoch židovský chlapec zasvätený do zákona hovorí: „Dnes som muž.“ Nie je to síce pravda ako tak ale je to značný krok v jeho živote.

(Spracované podľa knihy od Pavla Říčana s názvom Cesta životem)

Hasiči kežmarského okresu oslavovali výročie založenia

05.07.2024

Bezpečnosť občanov a ochrana ich majetku pred požiarmi a inými živelnými pohromami je najdôležitejšou úlohou spoločnosti a štátu. Hasiči si v kežmarskom okrese pripomenuli už 150 rokov od začiatku ich organizovanej činnosti. Poslanie jednej z prvých hasičských jednotiek z Trenčína bolo vyjadrené heslom: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ Toto krédo sa [...]

Matričný úrad v Kežmarku je súčasťou Európskeho združenia matrikárov

04.07.2024

Kežmarský matričný úrad vykonal v minulom roku 9 823 úkonov. O tom, s čím občania najčastejšie chodia na matriku, sme sa zhovárali so Zuzanou Kredátusovou, prezidentkou Združenia matrikárok a matrikárov Slovenskej republiky. Na zložité prípady poznajú riešenia S každým štátom máme medzinárodné dohovory, a preto musia na matrike každý takýto zápis skúmať [...]

Zariadenie pre seniorov plánuje generálnu rekonštrukciu

03.07.2024

Zariadenia poskytujúce služby pre seniorov v Kežmarku hlásia plnú kapacitu. O sto prijímateľov sociálnej služby sa starajú v Zariadení pre seniorov (ZPS) a o jedenástich v Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS). O aktuálnom stave, ale i o plánoch na leto sme sa zhovárali s Petrom Vilčekom, riaditeľom ZPS a ZOS. Kežmarok bol dva roky po sebe nositeľom titulu [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

ONDREJ MIŠKOVIČ

S láskou k poznaniu a vášňou pre písanie sa snažím prinášať články, ktoré vás inšpirujú a rozširujú vaše obzory. Dúfam, že sa na mojom blogu cítite ako na dobrodružnej ceste, kde každý článok je ďalším krokom v objavovaní nekonečných možností mysle a sveta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 256
Celková čítanosť: 351517x
Priemerná čítanosť článkov: 1373x

Autor blogu