Založ si blog

Horizont zmyslu a života podľa exhortácie Evangelii gaudium

Vyjdime, vyjdime všetkým ponúknuť život Ježiša Krista. Slová v apoštolskej exhortácií pápeža Františka vyzývajú k činnosti každého z nás. Novozvolený pápež František, sklonený požiadal ľudí zídených na Svätopeterskom námestí o modlitbu. Pápež sa sklonil pred ľuďmi a týmto gestom vyjadril viac, než akýmikoľvek slovami. Takýmto úklonom ľudskej dôstojnosti sa stala aj jeho apoštolská exhortácia Evangelii gaudium, na ktorú je písaná aj táto reflexia.

Vo vzťahu s Bohom, môže človek v modlitbe ale aj vo svojom živote pôsobiť voči Bohu ako otrok, sluha alebo syn. Otrok robí všetko, lebo musí. Nevie a netuší prečo, ale robí to, možno s úctou voči svojmu pánovi, no často so strachom a úzkosťou. Sluha vie, že čo spraví pre svojho pána, to mu odplatí. Vedomie sluhu spočíva na ekonomickom základe a nejde do hĺbky skutkov a významu pomoci svojmu pánovi. Syn robí pre otca všetko z lásky. Vie, že ak poblúdi, je tu milosrdný otec, ktorý čaká na svojho syna a pri jeho príchode mu dáva najlepšie šaty, prsteň na ruku, obuv na nohy a nenecháva ho hladného, keď dáva zabiť vykŕmené teľa.

STRACH Z CHÝB

Pokračujme v myšlienke márnotratného syna, kedy aj napriek svojmu poblúdeniu dostáva istotu v tom, čo je potrebné.

Najlepšie šaty. Aké „ošatenie“ by mala mať Cirkev v dnešnej dobe? Evangelii gaudium dáva slovami pápeža Františka jasnú odpoveď: Je mi milšia „otlčená“ Cirkev, doráňaná a zašpinená tým, že vychádza do ulíc, než Cirkev chorá z uzavretia a pohodlnosti, z upätosti na vlastné istoty.

Istotu do chôdze dostáva márnotratný syn od otca obuvou na nohy;prsteňom sa dostáva znova do „úradu syna“ svojho milujúceho otca. Bol to prsteň, ktorým sa odovzdala moc Jozefovi v Egypte, bol to prsteň, vďaka ktorému sa preslávil Daniel v Babylonskej krajine, bol to prsteň, ktorý ukázal Tamarinu pravdu a v neposlednom rade v tomto podobenstve bol prsteň symbolom zľutovania sa otca k synovi. Moc nad človekom bola v ľudských dejinách častokrát pohnútkou vojen, trápenia a vrážd. František dodáva: Nechcem takú Cirkev, ktorá robí všetko, aby si udržala centrálne postavenie, a nakoniec zostane zamotaná v spleti svojich mánií a procedúr.

Syn dostal to vonkajšie a teraz prichádza nasýtenie jeho vnútra, zabitím vykŕmeného teľaťa. Stále je v nás obava, čo ak raz spravíme podobnú chybu v živote ako mladší syn? Skôr než strach z urobenia chyby bude nás pobádať strach z uzatvorenia sa do štruktúr, ktoré nám poskytujú falošnú istotu.

HĽADIEŤ ZA HORIZONT

Ak nás niečo má sväto znepokojovať alebo trápiť naše svedomie, tak je to tá vec, že mnoho našich bratov žije bez sily, svetla a útechy priateľstva s Ježišom Kristom, bez spoločenstva viery, ktorá ich prijíma, bez horizontu zmyslu a života.

Jeden kazateľský príbeh hovorí o mladom misionárovi, ktorý učil domorodý kmeň. Po tom čo sa naučil ich jazyk a začal im vysvetľovať postupne katechizmus, nemohol nijako definovať slovo nádej. Jedného dňa, jeho syna postihla smrteľná choroba a syn zomrel. Pohreb bol pre tohto misionára veľmi ťažký a počas neho sa stále pozeral za horizont, len aby nebolo na ňom vidno smútok, sklamanie a pocit straty. Pristúpil k nemu jeden z domorodcov a sa ho opýtal, čo to znamená, že celý pohreb pozerá za horizont; misionár to vtedy pochopil, že slovo nádej sa skrýva práve v tomto pohľade za horizont.

Metafora pastiera je hlboko zakorenená v dejinách Izraela a veľmi dobre vyjadruje dve rozdielne aspekty autority. Pastier je hlavou ale zároveň spoločníkom. Starostlivý pastier v 23. žalme vodí k tichým vodám (za poznaný horizont), osviežuje dušu a dáva pokrm.

EVANJELIOVÁ VÝZVA

V tejto stati evanjelia Mk 6,37, použitej v apoštolskej exhortácií, sa Slovo stáva chlebom. Učeníci sú povolaní dávať, tak ako to robil Ježiš, ktorý prešiel od ekonómie vlastníctva k ekonómií daru. Tá prvá ekonómia spôsobuje hlad a smrť, tá druhá plodí nasýtenie a život.

Učeníci zotrvávajú vo svojom obzore. Nechápu Ježišov návrh a myslia si, že musia ísť chlieb nakúpiť.  Majú dobrú vôľu. Ich láska je pohotová a obozretná, ochotná platiť s vedomím nákladu. Pán od nich vyžaduje niečo iné. Tento chlieb existuje a nie je potrebné ho ísť nakupovať, ale bol daný a stále je dávaný Ježišom. Učeníci nevedia, že ho majú a ešte nepoznajú jeho moc. Majú ho len tým, že ho dávajú; čím viac ho dávajú, tým viac ho majú. Platí tu však aj opak, ak tento chlieb zadržiavajú a nechávajú pre seba, zbytočne ho strácajú. Preto je slovo v Markovom evanjeliu „Vy im dajte jesť!“ aj dnes tak aktuálne v novej evanjelizácií.

Každý desiaty človek v okrese Kežmarok je nezamestnaný

05.02.2024

Začiatok roka je vždy spojený s bilancovaním toho starého a výzvami na ten nový. Okres Kežmarok patrí medzi okresy s najvyšším počtom nezamestnanosti. Celkový počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie v okrese Kežmarok je k 1. januáru 5 761 osôb, z toho disponibilných je 4 852 osôb. Občanov z marginalizovaných skupín je 4 008. Podľa štatistických údajov k 30. [...]

Zažite kúzlo Londýna: Nezabudnuteľný výlet do britskej metropoly

27.01.2024

Londýn. Plánovane neplánovaný výlet, ktorý bol ešte deň pred odletom otáznikom. Už druhý rok po sebe som 17. januára chcel byť niekde ďaleko. Tak ako posledný rok, som však opäť ochorel a ešte pred polnocou bol v horúčke a rozmýšľal, či ísť do toho. Nakoniec to do rána nejako zázrakom prešlo a mohol som ísť do Londýna. Prvý pohľad na Londýn [...]

Na najbližšiu túru si nezabudnite Tatranské sedmové karty

27.01.2024

Kežmarčanka Katarína Cermanová vytvorila Tatranské sedmové karty. Sú to klasické sedmové karty kompletne prekreslené do tatranského motívu. Namiesto kartových postáv sú osobnosti z Tatier, z toho tri sú priamo napojení na Kežmarok. Na sedmových kartách nájdete Alfréda Grosza, Beatu Lasky aj Ladislava Kulangu. Z neďalekého Lendaku je tam aj ženská nosička Mária [...]

skúška, kapela, Story, mReportér

Známy hit od Elánu v podaní liptovských sympaťákov. Takto znel na skúške od kapely Story

05.03.2024 05:00

Zábery priamo zo skúšky zachytil mReportér Marián Hrnčiar.

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

ONDREJ MIŠKOVIČ

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu. #207635

Štatistiky blogu

Počet článkov: 222
Celková čítanosť: 311357x
Priemerná čítanosť článkov: 1403x

Autor blogu