Založ si blog

Tu by si prácu nenašiel ani Chuck Norris!

Pred pár dňami som úspešne ukončil vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, bol som si aj na promóciách po diplom, spravil som si krásne fotky s priateľkou a teraz som sa vrhol do reality bežného občana a nadávam na systém a riešim politiku, či skôr byrokraciu alebo realitu diela Hlava XXII., ktorú nám spôsobila. Pokúsim sa v tomto blogu napísať svoju skúsenosť, svojím slovníkom a so svojou frustráciou, preto ak mi necháš sústrastný komentár pod týmito riadkami spravíš mi tým veľkú radosť.

 

Keď sa z nezamestnaného študenta, stane nezamestnaný

V momente ako dosiahneš titul poslednou štátnicou, zavoláš domov mamke, priateľke a samozrejme dáš silne motivačný status či fotku na Instagram a nemáš prácu, potrebuješ sa rýchlo prebrať do života a bežať na úrad práce. Ak si práve mal maturitu tak máš čas do septembra, no vysokoškoláci tak musia urobiť ihneď, veď načo si chodil toľko rokov do školy ak to nevieš zužitkovať. Tešil som sa ako pôjdem na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, veď už ten názov znie priateľsky. (Ak myslíš, že aj naďalej budem pozitívny, tak preklikni na iný blog)

Pani budila dojem leňochoda zo Zootropolisu a pýtala ma vysokoškolský diplom, ktorý som pochopiteľne nemal, no zo študijného oddelenia som mal potvrdenie o ukončení štúdia na vysokej škole a to jej na tento čas stačilo, no samozrejme pri ďalšom hlásení doniesť tento diplom, hentaké potvrdenie a také potvrdenie, veď ona Vám už povie. Ak by som Vám mohol poradiť, tak na prvý kontakt si prichystajte všetky dokumenty čo máte na svoju osobu, lebo často neviete, čo Vás môže popýtať. Ja som osobne mal rok prax, počas ktorej som bol evidovaný asi dva týždne a potom som nastúpil na dohodu, na zmluvu a po roku znovu do školy. Každý rok som tam síce posielal potvrdenia o návšteve školy, no musel som vydokladovať prerušenie štúdia, nástup na štúdium a po kope poznámok, čo všetko som mal doniesť a hľadaní doma, som si búchal hlavu o stenu, prečo nemám všetko doma pokope.

Nájdi si čas a sprav si konečne šanón s vecami a ak si doteraz nevedel čo ktorý papier znamená a načo sa používa tak si to vygoogli, odteraz sa musíš zmeniť na byrokrata a tieto papiere nesmieš vymeniť v zbere papiera za toaletný papier alebo za hygienické servítky, do ktorých si budeš utierať slzy, ale o nich až v ďalšej podkapitole.

 

Keď sa z nezamestnaného stane … alebo keď tak ostane

Pracovník, alebo pracovníčka Vás po vyplnení dlhého zoznamu vecí zaradí do evidencie. Nemám šťastie, to neskôr zistíš z iných viet, no mne sa pri mojej prvej evidencií stalo to, že moje dokumenty sa jednoducho stratili, osobu z úradu práce prepustili a ja ak by som nemal na úrade známu, ktorá ma upozornila na situáciu, ktorá tam nastala, asi by som vtedy zle dopadol. Nebudem hovoriť v ktorom meste sa mi to stalo, veď doteraz tam riešia vážnejšie problémy ako je obchvat, tunel alebo marihuanu pri soche Krista.

Občan spolu so žiadosťou o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade predkladá: platný občiansky preukaz, kópiu dokladu o rozviazaní pracovného pomeru, kópiu zápočtového listu, kópiu dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní (maturitné vysvedčenie, diplom). No pozor, toto je základ čo je potrebné dodať, niekedy si zmyslia aj niečo iné ako som spomínal. Nebojte sa však, všetko sa dá nejako pozháňať aj keď je to pre Vás nepochopiteľné, že v 21. storočí to nie je všetko ešte v počítači.

Mne dala pracovníčka úradu do ďalšieho stretnutia úlohu aspoň desiatich hľadaní zamestnania, ale musím sa priznať, môj strach mi dovolil poslať niekoľko násobne viac týchto žiadostí a teraz keď dopisujem toto som na čísle 41 a zajtra sa idem hlásiť. Ako dopadli pohovory? Ozval sa niekto? Tu zase Ťa musím vyviesť z omylu, ozvalo sa mi ledva 20 zamestnávateľov a mnohé pracovné ponuky skončili pri tom, že ma jednoducho ignorovali ani neposlali smajlíka, že či som normálny, že sa k ním hlásim po rokoch na výške za 650 € brutto. Osvetlím Vám tri moje najzaujímavejšie pracovné pohovory.

Prvý bol v poisťovni, kde som si na portály ISTP našiel skvelú pozíciu, nástupný plat 1200 €, rôzne benefity a prídem tam a zistím, že je to práca na živnosť, fix máte na začiatok 700 €, odvody si platíte sám a jednoducho si pani zo mňa aj ostatných asi chcela vystreliť a potom som sa pustil do investigatívnej práce, kedy som o pani podnikateľke čo mala alebo chcela by byť mojou zamestnávateľkou zistil. Našlo mi ju ako dlžníčku na dlznik.sk, dlh na zdravotnom poistení tam mala niečo cez 5 000 €, tak prvá osoba, ktorej by som dal poistku alebo navrhol poistku by bola možno ona sama, lebo dnes človek ozaj nevie, kedy pôjde sedieť. Keď som si veci o nej pozisťoval a o pár dní mi volala slovami: „Rozhodla som sa po našom rozhovore, že Vás beriem!“ tak som jej povedal: „Ehm, ale ja som sa už rozhodol, že ku Vám nejdem.“ Tak z tohto kroku si zober ponaučenie, ak v inzeráte zamestnávateľ klame, tak ho nahlás a vždy si overuj šmejdov cez dlznik.sk.

Druhý bol v banke, kde sme boli až piati. Predo mnou boli dve dámy, o ktorých som si bol istý, že už v bankovníctve pracovali a ďalšia čerstvá maturantka, ktorá si prácu hľadá už od času pred maturitou a stále bez výsledku. Potom prišiel aj chalan v kraťasoch a tričku a ja aj keď v ten deň bolo pod mrakom, som sa tam potil v obleku. Na pohovore sa ma pýtali, že prečo sa k nim hlásim a tradičné otázky ale čo ma zarazilo bolo postoj budúcej nadriadenej, ktorá povedala, že ona ma nechce prijať, lebo banka je riadená centrálne a po čase ak budem mať lepšie výsledky a mám aj titul, viem ju zosadiť z jej miesta a samozrejme chcela mi dokázať že nič neviem, no ja ako gentleman, som jej nevysvetľoval, že čo sa hovorí o takých ako je ona a samozrejme, že mám skončenú výšku na známku „A“ a jediná známka ktorú si ona zaslúži je tá čo nosia psy na obojku, ale jej by som dopísal na ňu aj: „Pozor hryzie.“ Týmto nechcem uraziť tých, čo nemajú tituly alebo podobne ale nie všetci sme to na výške „dali na kapitána“ a čo to sme sa tam aj naučili a výsledok Mgr. a červený diplom nie je preto, aby som ladil na promóciách s priateľkinými šatami.

Tretím bol človek, ktorý patrí k tým novodobým motivátorom. Neskôr som zistil, že je mladší ako ja a on pre istotu v inzerátoch uvádza meno bez diakritiky, aby ho portál dlznik.sk nenašiel. Jeho telefonát: „Pozeral som si Váš životopis aj portfólio, veľmi by ste sa mi hodil na tú pozíciu, ale mám zopár otázok.“ Ja som mu na to odpovedal: „To je dobré, lebo aj ja som si o Vás čo to googlil a našiel na dlznik.sk tak tiež ich zopár mám.“ Potom prišlo niečo nepochopiteľné – zložil.

Toto bol prototyp troch zamestnávateľov, ktorých príbehy sa opakovali. Buď na pohovore zistíte že nemáte prax, alebo že máte titul a oni tam hľadali niekoho menej otitulovaného alebo prídete na to, že máte niečo čo sa dnes veľmi nenosí – svedomie.

 

Najväčší neúspech bude, ak sa vzdáš sám

Hľadaj si prácu, dokým Ti ju nezačne hľadať úrad, potom to bude väčší problém, lebo budeš poslaný na pozície, ktoré ani zďaleka nebudú spĺňať to, čo chceš a budeš mať nad sebou ľudí čo sa na svoje miesto dostali cez posteľ či iné známosti alebo budeš mať pod sebou pás a tristo krabíc súčiastok, z ktorých musíš počas nočnej spraviť šijací stroj.

Úrad Ti poskytne viac riešení ak natrafíš na toho správneho človeka počas svojej nezamestnaneckej kariéry, ale priprav sa, že Ťa to bude aj čo to stáť. Ja sa idem zajtra hlásiť, tak už len dopisujem posledné riadky a verím, že Ťa to aspoň trošku dnes pobavilo.

Pamätáš si na rozprávku Kráska a Zviera? Ja veľmi živo. Bol som na ňu s bývalou a celú som ju preplakal. Nie pre herecké výkony, ale preto, že to bolo 3D a mi to rozožieralo oči normálne. Uvedomil som si, že Kráska mala motiváciu Zviera zmeniť. Zmeň dnes svoj postoj ku práci spolu so mnou a nevzdávaj sa, ak to nevyjde na prvýkrát a nedaj si vziať kým si, čo si študoval a už dosiahol. Si originál a máš svoju hodnotu aj keď si počas hľadania práce neraz povieš, že „Tu by si prácu nenašiel ani Chuck Norris!

Ako sa z kmeňa stal organizovaný štát

16.11.2019

Vojny medzi Avarmi a Slovanmi v dobe Samovej ríše priniesli nejedno významné národné prebudenie. Dovtedajšie avarské zovretie sa uvoľnilo na prelome 6. až 7. storočia. Nastúpilo masové prúdenie nového slovanského obyvateľstva na severné okraje avarského kaganátu. Tento jav dobre zachytila archeológia. Historickou skutočnosťou ostáva fakt, že životný štýl Avarov [...]

Štyri udalosti, ktoré ovplyvnili formovanie štúrovcov

15.11.2019

Nedávno som začal písať rigoróznu prácu, kde sa venujem chápaniu národa a národnej identity u štúrovcoch, zaujalo ma, koľko informácií vlastne o nich nevieme. Kto boli štúrovci? Kedy datujeme ich obdobie? Nad čím uvažovali a ako žili? Tak na tieto otázky sa pokúsim odpovedať najbližšie na svojom blogu. V tejto prvej časti sa pozrime na 4 dôležité udalosti, ktoré [...]

V tieni katedrály

16.10.2019

Nechajte zvony zvoniť, nech hoja rany Ešte stále som do svojej lásky zasnivaný Nechajte zvony zvoniť, nech radosť dávajú A starú lásku ako novú zohrievaju Hrajte mi v tienoch katedrály pieseň len pre nás dvoch Rymom bez odvahy, menia správu na sloh Ako zvony zvonia do hory Dakujem za všetko čím sa staré hojí Iné knihy otvárať už netreba Ťažko mi je bez Teba Ešte stále [...]

Bosnia Srebrenica Anniversary

Genocída v Srebrenici nezastavila ďalšie vražedné polia

12.07.2020 14:00

Nikdy viac. Dve slová, ktoré svet opakuje po genocídach a vojnových zločinoch. Srebrenica bola pred 25 rokmi príšerným varovaním, čoho sú ľudia schopní.

Ján Mazák

Mazák: Nezávislosť súdnictva je na historicky najnižšom hodnotení,ohrozuje to SR

12.07.2020 13:13

Znehodnotený právny štát podľa Mazáka priamo ohrozuje záujmy Slovenska ako členského štátu EÚ.

letisko, koronavírus

Návrat vírusu a rúšok? Prípadov korony bude viac

12.07.2020 13:00

Premiér Matovič si myslí, že boj s koronavírusom už nemôže nechať na zodpovednosti ľudí. Hovorí o II. vlne epidémie, epidemiológovia zatiaľ nie.

tunel Višňové

NDS pri tendri na uzatvorenie tunela Višňové porušila zákon, dostala pokutu

12.07.2020 12:09

Úrad pre verejné obstarávanie navrhol diaľničiarom uložiť pokutu vo výške 12 647 eur.

ANAXIOS

Blog človeka, ktorý sa rozhodol, že niekde zavesí svoje články, ktorých sa za 20 rokov štúdia nazbieralo viac ako dosť. Nemusíte so všetkým súhlasiť, ale ak by to čo i len jedného oslovilo, tak budem rád. Ako raz povedal starý múdry Aslan: "Kto je raz kráľom Narnie, ostáva ním naveky." Možno niekto práve cez tento nehodný blog spozná svoju hodnotu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 84
Celková čítanosť: 54496x
Priemerná čítanosť článkov: 649x

Autor blogu